Twitter Music Üzerine İnceleme

Nisan 2013 | İsmail Doğan, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Twitter müzik uygulaması resmi olarak 18 Nisan 2013 günü kullanıcıları duyuruldu. Twitter resmi blog'undan yapılan duyuru blog.twitter.com/2013/04/now-playing-twitter-music.html ile kullanıcılar uygulamadan haberdar oldular. Uygulamayı İphone kullanıcıları Apple Store'lardan Andorid kullanıcıları ise Google Play'den indirebilecekler. Ayrıca music.twitter.com adresinden de Twitter Music uygulamasına web üzerinen ulaşmak mümkün. Herhangi bir Twitter hesabının olması Twitter Music uygulamasının kullanabilmek için yeterli.

Twitter Music uygulaması nedir? Nasıl kullanılır?

Twitter iTunes, Sportfy, Rdio ile işbirliği yaparak müzik piyasasına adım attı. Uygulamanın amacı takip edilen kişileri baz alarak kullanıcılara müzik önermek. Uygulama sayesinde kişiler takip ettikleri kişilerin o an dinlediği şarkılar ve takip ettiği şarkıcılar hakkında bilgi sahibi olacaklar. Twitter'da bulunan Trend Topics'in benzeri ifade Popular olarak Twitter Music'de de karşımıza çıkacak. Ayrıca kullanıcılar kendilerine ait şarkıları sınfılandırabilecek ve takipçileri ile paylaşabilecek.

Twitter

Hangi ülkelerde Twitter Music kullanılacak? Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Uygulama şu an sadece ABD, Kanada, İngiltere, Yeni Zellanda, İrlanda ve Avustrulya için açık. Ayrıca şu an sadece İphone kullanıcıları uygulamayı kullanabilme hakkına sahip. Twitter uygulamanın tüm dünyaya yayılması ve Android işletim sistemine sahip kullanıcıların da kullanabilmesi için zaman istemişlerdi.

Twitter Music başarılı olabilir mi?

Daha önce Facebook da benzer bir uygulama yapmıştı. Ancak çok da başarıya ulaştığı söylenemez. Benim şahsi görüşüm Twitter Music uygulamasının daha başarılı olacağı yönde. Çünkü Twitter'da içerisinde ünlü şrkıcılaın da olduğu bir çok kişiyi takip etme olanığı bulunuyor. Bu durum paylaşılan müzikler açısından daha geniş bir kesime ulaşmayı vaat ediyor.

Twitter

Twitter Music müzik dinlemek için iyi bir kaynak olabilir mi?

Müzik Dinleme Siteleri yazısında internette müzik dinlemek için bir çok kaynak belirtilmiş. İnternet ortamında müzik dinlemek için zaten bir çok seçenek mevcut. Ancak Twitter Music şöyle bir etki yaratabilir; kendimden örnek vermek gerekirse bazen müzik dinlemek istiyorum ancak bir kaç şarkı dinledikten sonra tekrar başa dönüyorum. Twitter Music uygulaması ile arkadaşlarımın ya da takip ettiğim kişilerin dinledikleri şarkılar sayesinde yeni şarkılar keşfetme olanağım olacak. Evet alternatif bir müzik dinleme kaynağı olabilir.