Twitter nasıl manipüle ediliyor?

Haziran 2013 | Hakan Özerdem, Makina Mühendisi
Sosyal medya ve belası Twitter üzerinde her olan bitenin gerçek olup olmadığını kestirmek artık imkansızlaşırken Twitter'da trend olan başlıkların, binlerce kez retweet edilebilen hesapların, bir anda fenomen gibi görünen onbinlerce takipçili kişilerin nasıl da ortaya çıktığını öğrenmek ister misiniz?
İşim gereği sosyal medya üzerinde atılabilecek taklaları ben de ister istemez öğreniyorum. Bu tür durumları müşterilerime asla tavsiye etmesem de, karşımızda bu işlemlerin de yoğun şekilde kullanıldığı gerçeğini de yadsımak hayalperestlik oluyor. Jargonda "black hat" denen bu teknikleri kullananların da sayısı hiç de az değil. Hatta siyasi partilerin de bu işlere giriştiklerini söylemek mümkünden öte!
Şimdi gelin size Twitter üstünde neler yapılabildiği hakkında bazı ipuçları vereyim.
Follow / Unfollow (Takip Et / Takibi Bırak) Tekniği
Genellikle karşılıklı takipleşme başlıklarında Black Hat tekniği kullanan hesaplar hedef hesapları takip etmeye başladıklarında takipçi listesinde en üstte görünerek sizin de onları takip etmenizi hedefliyorlar. Siz takip etmeye başladığınızda ise sizi takip etmeyi bırakıyorlar. En masum tekniklerden birisi olan bu yolu otomatikleştiren yazılımların olduğunu söyleyeyim.
Sahte Hesaplar
Bazı yazılımlar, proxy ve otomatik email adresleri açan sistemlerin desteği ile binlerce sahte Twitter hesabı açmanızı sağlayabiliyor. Bu hesapların gerçek görünmeleri için erkek / kadın ayrımlarından, otomatik üretilebilen biyografi yazılarına, cinsiyete göre fotoğraf eklemelerine kadar detaylı işlemleri yapabilen bu yazılımlar ile saatler içerisinde onbinlerce hesap açmanız mümkün.
Bu hesapları herhangi bir kullanıcıyı eklemek, retweet etmek, spam olarak bildirmek amaçlı kullanabiliyorsunuz diyerek diğer manipülasyonlara geçelim.
Sahte Hesaplar ile Retweet
Kontrol edilen binlerce sahte hesap ile bir kullanıcının söylediklerini tüm bu hesaplara retweet ettirebiliyorsunuz. Trend haline gelen bir çok hashtag için sıklıkla kullanılan bu yönteme rastlayabilirsiniz.
Sahte Hesaplar ile Fenomen Yaratma
Sahte hesapların bir kullanıcıyı takip etmesi ile Twitter tarafından da ilk başta farkedilemeyen sahte fenomenler karşımıza çıkabiliyor. Bu yolla kullanıcının tweetlerinin daha popüler kabul edildiği de bir gerçek.
Sahte Hesaplar ile Spam Bildirisi
Sahte hesap kullanıcısının istemediği veya kasıtlı olarak karşı çıktığı söylemleri yapan kişilerin hesaplarına spam bildirisi yapılarak, hedef alınan kullanıcıların hesaplarının kilitlenmesi söz konusu olabiliyor.
Otomatik Takip Sistemleri
Üyeleri arasında otomatik takipleşme işlemi sunan internet siteleri ve benzeri sistemler bulunuyor. Bu şekilde kullanıcının takipçi sayısının artışı sağlanabiliyor.
Bu işlemler hakkında detaylı bilgi vermek etik değil, zira eleştirdiğimiz bir olgunun nasıl yapılabileceğini bilsek de, kimsenin bu işlemleri yapması için burada bilgi paylaşımı yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum.Özellikle Twitter kullanıcılarının bu hileleri farketmesinin zor olduğunu da belirteyim. Bu yüzden sosyal medyada dikkatli olmanızı tavsiye etmekten başka yol yok. Zaten kurumsal olarak sosyal medyada yer alıyorsanız, sosyal medya danışmanlığı hizmetinin size yararlarını tahmin edebiliyorsunuzdur sanırım.

Daha fazla bilgi: Twitter nasıl manipüle ediliyor? | SEO ve Sosyal Medya Günlüğü - Hakan Özerdem ozerdem.info/twitter-nasil-manipule-ediliyor/#ixzz2wjzatuhd
Under Creative Commons License: Attribution
Follow us: @hakanozerdem on Twitter | ozerdem.hakan on Facebook