Twitter neden bir bela? Gezi Parkı Eylemi ve Twitter istatistikleri!

Haziran 2013 | Hakan Özerdem, Makina Mühendisi
Sosyal medya, özellikle Twitter otorite tarafından bir "BELA" olarak adlandırılıyorsa boşuna değil. Otoritenin işine gelmeyeni dışlamak, kötülemek gibi alışkanlıklarını zaten biliyoruz, ama nedense üstünde durulmayan neden Twitter için bu amansız BELA tanımlamasının yapıldığı.
İşim gereği bu tür konuları araştırıp müşterilerime verdiğim eğitimlerde örnekler halinde anlatmak gibi bir halde olduğumdan bu Gezi Parkı Eylemleri ile Twitter ilişkisini araştırmamam imkansızdı. Dahası bu ilişkinin, Arap Baharı olayları ile ilgisinin üstünde durulsa da, bizde sanki bir şeyler değişikti.
Gezi Parkı Eylemleri ve Haber Kaynağı Olarak Twitter
Önce ilk detayla başlayalım. Raporlara göre Gezi Parkı içinden en az bir tweet yollayan kişi sayısı 15000. Yani Gezi Parkı eylemleri esnasında eylemcilerin bilgi sağlamak konusunda sürekli kullandıkları araçların başında Twitter yer alıyor.
Monkey Cage (bkz. kaynak) tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu bilginin yayılması hali de daha önce İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen eylemlerdeki mesajların yaygınlaşma grafikleri ile benzer özellikler göstermekte. %1 oranındaki kullanıcı herhangi bir mesajı retweet etmiyor, direk kendisi bilgi kaynağı olarak tweet yolluyor.
Ayrıca bu bilgi kaynağı kişilerin takipçi sayılarından Twitter ve Sosyal Medya kullanımı konusunda aktif olduklarını tahmin etmek zor değil. Tabii onların çevreleri de bu tür kişilerden oluşuyor, ve retweet edildikçe yolladıkları mesajların ulaştığı kitleler inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Konu ile ilgili istatistik bilgisi aşağıda yer almaktadır.
Twitter
İspanya'da düzenlenen "indignados" eylemi ile yapılan bir karşılaştırmada, haber kaynağı olan bu kitlenin direk eriştiği takipçi sayısının ülkemizdeki eylemlerde çok daha yüksek olduğu görülüyor. Ayrıca eyleme katılanların Twitter kullanma oranı İspanya'daki eylemde %7 oranındayken, Gezi Parkı eyleminde bu oran %31 olarak karşımıza çıkıyor. Haber kaynağı olan kişilerin bir kısmı Twitter'da popüler olan kişilerden, sanatçı veya tanınmış isimlerden oluşuyor, ancak İspanya eylemlerindeki oran %66 iken ülkemizde bu oran %59'da kalıyor.
Twitter üzerinden bilgi paylaşımında ilk 3 gün retweet eden tekil kişi sayısı daha stabil görünürken, 3. günün sonunda Anonymous ve ona bağlı hesapların da "occupygezi" desteği ön plana çıktıkça İngilizce paylaşımların sayısında yükselme görülmüş.
Twitter
Gezi Parkı Eylemi ve Arap Baharı Eylemi Karşılaştırması
Devamlı olarak Arap Baharı benzetmesi ile yaftalanan Gezi Parkı Eyleminin Twitter kullanımı açısından Arap Baharı ile uzaktan yakından alakası olmadığını şöyle ispatlayabiliriz.
Mısır'da olan eylemde gönderilen Twitter mesajlarının Mısır içinden gönderileninin oranı sadece %30 iken, Gezi Parkı eylemi esnasında gönderilen Tweet mesajlarının Türkiye içinden gönderim oranı %90 ! Bir detay daha ekleyeyim. Bu gönderilen mesajların da %50'si 3G ve WiFi erişimlerinin kısıtlandığı durumlara rağmen İstanbul'dan gönderilmiş. Aşağıdaki haritada eylemler esnasında Twitter kullanımındaki yoğunluğu görebilirsiniz.
Twitter
Ayrıca bu bağlantıdaki videoda İstanbul'da Gezi Parkı Eylemleri esnasında Twitter kullanımının nerelerde yoğunlaştığını inceleyebilirsiniz.


Sonuç olarak Gezi Parkı Eylemlerinin, Arap Baharı olaylarındaki gibi dış mihraklar tarafından kontrol edildiğini söylemek teknik olarak imkansızlaşmaktadır. Gezi Parkı Eylemi ve Twitter ilişkisi de Türkiye'de artık geleneksel medya karşısında Sosyal Medya olgusunun ne denli güçlü şekilde ayağa kalktığının bir ispatı şeklindedir.
Medya kuruluşları penguen belgeselleri yayınlamaya devam ettikleri sürece, yeni medya alanlarının kendilerini yok etmesine göz yummaktan başka bir şey yapmayacaklardır.

Daha fazla bilgi: Twitter neden bir bela? Gezi Parkı Eylemi ve Twitter istatistikleri! | SEO ve Sosyal Medya Günlüğü - Hakan Özerdem ozerdem.info/twitter-neden-bir-bela-gezi-parki-eylemi-ve-twi...
Under Creative Commons License: Attribution
Follow us: @hakanozerdem on Twitter | ozerdem.hakan on Facebook