Ubuntu'da PPA Nedir, Nasıl Kullanılır?

Aralık 2014 | Selahattin, Web Developer
Önemli Not: Bu gönderi kendimi geliştirmek adına internetten araştırarak aldığım notlardan biridir. Yanlış olan noktalar varsa belirtirseniz sevinirim. Böylece hem ben doğrusunu öğrenirim hem de başkalarını yanlış bilgilendirmemiş olurum.

Açılımı:Personal Package Archive (Kişisel Paket Arşivi)

PPA standart olmayan yazılım yükleme ve güncellemeleri için vardır. Ubuntu Yazılım Merkezinde uygulamaların stabil versiyonları yer alırken siz PPA ekleyerek bir uygulamanın stabil olmayan en son versiyonunu edinebilirsiniz.
Ya da Ubuntu Yazılım Merkezinde yer almayan bir uygulamayı (örneğin Smartgit) yüklemek istediğiniz zaman ppaları kullanırsınız.

(normal şartlarda apt-get install smartgit ile smartgit kurulumunu gerçekleştiremiyorum. Çünkü Ubuntu Yazılım Merkezinde yer almıyor. Fakat smartgit’in kişisel paketini eklediğim zaman apt-get install smartgit komutu ile indirilip kurulmasını sağlayabiliyorum.)
Nasıl Kullanılır?
Yüklenmek istenen uygulama için bir ppa adı verilir. Biz smartgit örneğini kullanarak gittiğimiz için bu örnekte “eugenesan” ekleyeceğimiz ppa adıdır.
Giriceğimiz 3 komut ise aşağıdadır:
Komut satırına
    sudo add-apt-repository ppa:eugenesan/ppa
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install smartgit

PPA’ları Nasıl Kaldırırız?
"/etc/apt/sources.list. D" dizinine girdiğimizde bu dizinde eklemiş olduklarımızı görebiliriz. Linux’un "rm" komutu ile silme işlemini gerçekleştirebiliriz.
Tek bir ppa için: “rm eugenesan-ppa-trusty.list”
Yer alan bütün liste için “rm . /*” komutunu kullanabilirsiniz.
Kaynaklar: