Üç Ahmak (3 Idiots)

Şubat 2014 | Turan Söylemez, Araştırmacı
3 İdiot

Belki Aamir Khan'ın en iyi filmi. Bana göre en azından öyle. Adı üzerinde üç kişinin öyküsünü anlatan bir film, fakat ahmak mıdırlar pek emin değilim. Nitekim filmin sonunda üç karakter de zekice ve başarıyla hayatlarını sürdürüyor. Hayat
a, tercihlere, istek ve arzulara dair çok sıcak, içten ve dostça yaklaşan bir film. Burada anlatacaklarım sadece filmin künyesini barındırır. Kesinlikle izleyin! Burada anlatılanlar sadece teknik bir bilgiden ibarettir.

3 İdiot3 İdiot
3 İdiot kısaca Hindistan'ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını konu alıyor. Öğrencilerini at yarışındaki atlar gibi gören bir okul ve bu
anlayışa karşı çıkan bir öğrenci ile iki arkadaşının sürükleyici öyküsü. Başlarından geçenler aslında hayattan ne istediklerine dair... Aşklar, umutlar, aile ilişkileri, dostluk... Hepsi Hindistan'ın yerel güzellik ve kültürüyle yoğrulunca ortaya çok sıcak, izlenesi bir film çıkıyor. Aynı zamanda yaklaşık üç saat olan film "Uzun filmler sıkıcı olur" yargısını da ortadan kaldıran bir akıcılığa sahip.

3 İdiot
  • Rancho rolü aslında Shah Rukh Khan'a teklif edilmiştir fakat Shah Rukh yoğun iş gerekçesiyle teklifi reddetmiştir.
  • Amir Khan, filmleri için iyi hazırlanan bir oyuncu. Bir önceki filmi olan Ghajini'de yaptığı kasları eritmek için bu filme başlamadan önce sıkı bir diyet uygulamıştır.
  • Yönetmen Hirani, filmin isminin "Aptallar" olmasını istedi. Lakin Sonradan Khan'ın iknasıyla filmin adı 3 İdiot olarak kaldı.
  • Boman Irani kariyeri boyunca en zorlandığı sahnenin Aamir'in karakterine Kalemi verdiği sahne olduğunu söyledi. Boman sahne boyunca son çekime kadar gerçekten ağladı ve birçok kez çekim tekrarlandı.

3 İdiot
3 İdiot
  1. Rancho (Amir Khan) : İlk idiot. Son derece zeki ve hiperaktif biri. Harika bir pratik zekası var, ezberci eğitime karşı. Diğer iki idiotun hayatını değiştiriyor.
  2. Farhan (Madhavan) : İkinci idiot. Bütün hayatı boyunca ailesinin isteklerini yerine getirmeye çalışmış fakat hiç kimse ona ne istediğini, neyi sevdiğini sormamıştır. Asıl yapmak istediği meslek doğa fotoğrafçılığıdır.
  3. Raju (Sharman Joshi) : Üçüncü idiot. Fakir bir ailenin çocuğu. Bu nedenle makine mühendisi olup ailesine bakmak istiyor, fazlasıyla batıl inançları var.
  4. Pia (Kareena Kapoor) : Üç idiotun okul arkadaşı, zıt karakter okul müdürü Virüs'ün kızı. Fakat hiç babasına benzemiyor. Ayrıca Rancho ile aralarında bir hoşlanma var.
  5. Chatur (Omi Vaidya) : Üç idiotun karşısındaki öğrenci. Virüs'ün istediği öğrenci tipidir. Üç idiota düşmandır ve kitabı virgülüne kadar ezberleyerek çalışır. Filmin başında sahneye çıkar, sonunda ise büyük bir hüsrana uğrayacaktır.
  6. Virüs (Boman Irani) : Ezberci, sert, katı okul müdürü. Üç idiotu, özellikle Rancho'yu okuldan atmak için elinden geleni yapmaktadır. Öğrenciler ona uzun adı olan Viru Sahastrabudhhe'den esinlenerek karakterini de yansıtan Virüs ismini takmıştır.

3 İdiot

3 İdiot

3 İdiot

3 İdiot

3 İdiot

3 İdiot

3 İdiot

3 İdiot

3 İdiot

3 İdiot

3 İdiot