Uçakta hangi koltuk en güvenlisidir?

Nisan 2013 | Duygu Uzunalı, Mimarlık Öğrencisi
Uçaklarda kanat kısmının en güvenli bölge olduğu iddia edilse de (çünkü en güçlü bağlantılar buradadır) popüler düşünce herhangi bir düşme durumunda en güvenli bölgenin uçağın arka tarafının olduğunu göstermektedir.

The Crash belgeselinin yapımcıları kamera, sensör taşıyan bir Boeing 727 tipi uçakla ve kırılabilen kemikler bulunan mankenlerle Meksikadaki Sonoran Çölüne çarpmışlar. Yere çarpmadan hemen sonra uçağın önü yani ilk 11 sıradaki koltuk, çoğunlukla business class için ayrılan bölüm, dağılmıştır. Uzmanlar sonuç olarak hiç bir birinci sınıf yolcusunun kurtulamadığını belirtti. Ancak yolcuların yüzde 78inin uçağın arka tarafına oturdukça kurtulma şansının yükseldiği belirtilmiştir. sunshine.co.uk'un yaptığı ankete göre; birinci sınıflarda yapılan soruşturmada keskin bir düşüş görülmüştür.

Tek bir düşüşün analizi her ne kadar yanıltıcı olsa da, 2007'de bazı destekleyici durumlar görülmüştür. Dergi 1971'den bugüne tüm çarpmaları analiz etmiş ve kanatlardan sonraki uçağın arka bölümüne yaklaştıkça güvenliliğin arttığını bulmuştur. Kurtulma yüzdeleri arkada yüzde 69, kanat üzerinde yüzde 56, ön kısımda ise yüzde 49 görülmüştür.

Uçak


Bu araştırmalara rağmen iki büyük uçak yapım şirketi kesin bir sonuç oluşturmadığına dair ısrar etmektedirler. "Bir koltuk diğeri kadar güvenlidir. Özellikle de kemerleriniz bağlı olduğunda." Boeing tipi uçaklar için açıklamaları bu şekildedir. Son yıllarda Meksika'da yapılan bir çalışmada; 3 cansız denek aynı sıraya fakat farklı pozisyonlarda oturulmuş. Bir tanesi kemeri bağlanmış ve çarpma pozisyonunda, diğeri kemerli ama normal oturan, en sonuncusu ise kemersiz normal oturur biçimde. Bağlı olmayan kemere sahip yolcu tek kurtulamayan olmuştur. Uçaklarda gerçekleşen yaralanmalarda en çok görülen nedenler türbülans, koridorda dolaşmak ve kemer takmamak olduğu kaydedilmiştir. Koltuk üzerindeki bagajların ya da servis arabalarının düşmesi gibi risklerde ise cam kenarı en iyisi mi oluyor?

Airbus da rakibine benzer sözlerde bulunsa da şöyle ekliyor; En güvenli uçak; çökme yapmamış ve sürekli bakılan uçaktır. Sertifika sürecinden ve boşaltma testlerinden bahsediyor -dünyanın en büyük uçağı olan A380, 850 yolcusunu zifiri karanlıkta, yarı kapaları kapalı şekilde 90 saniyede boşaltabiliyor.-

Boşaltma süreci bir diğer anahtar bölüm. Yaygın inancın aksine, uçak çarpmalarının çoğu kurtarılabilirdir. United States 568 uçak kazasını analiz etmiş ve 1993-2000 yılları arasında 53,487 yolcu ve görevliden 51,207 -yüzde 90'dan daha fazla bir oran- yaşamıştır. Çok kötü sayılan 26 çarpmada bile yarısından fazlası ayağa kalkmıştır. Yani kesin olarak çıkışa yakın olan koltuk en garantisi midir? Bu teori Greenwich Üniversitesinin yaptığı bir araştırmayla desteklenmiştir. Araştırmacılar 2,000 kurtulan yolcunun 105 kazada hesaplarını incelemiş ve çıkıştan 6 sıra sonra olan bölümde çok daha az hayatta kalan bulmuştur. Pencere ve koridor arasındaki "marjinal" farka rağmen.

Sonuç olarak uçak oldukça güvenlidir. planecrashinfo.com sitesine göre bir uçuşta ölme ihtimaliniz 4.7 milyonda 1 görülüyor.

Ancak bu ihtimali ekonomi bölümünde oturup, kemerinizi bağlayarak, cam kenarında ve mümkün olduğunca acil çıkışa yakın oturarak daha da arttırmanız mümkün.