Uganda nasıl bir ülkedir?

Nisan 2013 | Emin Kuş, Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi
Çoğumuzun sadece Hababam Sınıfından bildiği Uganda , Afrikanın doğusunda bulunan verimli topraklara sahip bir ülke... Komşuları Kenya, Güney Sudan, Demokratik Kongo ve Ruanda olan bu ülkenin sınırları küçük ve denize kıyısı yok .Başkenti Kampala ile ilgili şunları söyleyebilirim; Resmi dil İngilizce ve Luganda(yerel dil). İnsanları çok sıcakkanlı ve beyazlar için hiçbir güvenlik tehlikesi bulunmuyor. Halk sıcakkanlı olduğu kadar da güvenilmez , fakirliğin verdiği sıkıntılar üçkağıtçılık yeteneklerini geliştirmiş. Beyazlar için tek sorun para ile ilgili meselelerde daha dikkatli olmaları ve kazık yememeleri çünkü bu insanlar beyaz gördüğü zaman gözlerinde dolar işareti çıkıyor ve dolardan başka hiçbir şey düşünmüyorlar.

Ülkeler

Para birimi shilling , her taraf Forex kaynıyor rahatça dolar bozdurabilirsiniz. Vize 50 dolar ve girişte alınıyor.Ulaşım aracı olarak en iyisi Boda Boda dedikleri motosikletler, trafik hiç akmıyor bu nedenle taxiler çok mantıklı değil, motosikletler aralardan hızlıca sizi götürüyor. Halk tam bir eğlence delisi , cumartesi günleri akşamdan sabaha kadar diskolarda barlarda eğleniyorlar. Sanayi, ticaret vb işlerin çoğu Hintlilerin elinde, Hintli sayısıda bayağı fazla . İklim olarak mükemmel bir yer. Her taraf yemyeşil , sıcaklık hiç bunaltmıyor ve üşütmüyor (yıllık 20-30 derece arasında değişiyor) . Mevsimler az yağmurlu ve yağmurlu olarak 2'ye ayrılıyor yani her zaman yağmur var. Yağmurlar günde 2-3 kez yağıyor ve hemen kuruyor . Gezilecek yerler:
  • Türk restoranlarına uğramamak olmaz . Kyoto restoran, İstanbul restoran ve Vitamin Cafe oradaki Türk restoranlarından birkaçı ..
  • Victoria Gölü
  • Entebbe Hayvanat Bahçesi
  • Rafting
Daha bir sürü anlatacak var ama sıkıcı olmasın diye kısaca özetledim .