Ülser ve Gastrit nedir?

Şubat 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Ülser ve gastrit ikisi de gastrointestinal hastalıklardır. Mide hastalıkları olarak bilinirler. İki hastalıkta birbirine çok karıştırılır. Ancak önemli ölçüde farklılıklar içerirler. Gastrit'in tanımını yapacak olursak; Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Mide öz suyu çok fazla salgılanır ve inflamasyona neden olur. ( İnflamasyon: kızarıklık ile karakterize iltihabi reaksiyon) Gastrit'e sebep olan nedenler; fazla asprin kullanılma, fazla sigara ve alkol kullanımı, çok sıcak içmek ve hızlı yemek yemek, dengesiz ve yetersiz beslenmektir.

Ülser ise menin iç yüzündeki belirli bir kısmın aşınması sonucu meydana gelen yaralardır. Mide veya gastrointestinal mukoza tabakasının erozyonuna sebebiyet verir. Her ülserler oluşumunun üçte birini, H. pylori denen bakteriler oluşturur. Diğer etkili sebep ise strestir.

Helicobacter pylori ülser hastalıklarının büyük oranda sebebi olsa da, gastrit ve mide kanseri gibi hastalıklara da neden olur. Ülser ve gastrit nedenleri benzer olduğu için karıştırmaktadır. Ancak ikisi de mideye farklı zararlar veren hastalıklardır.


Mide Rahatsızlıkları

Ülser belirtileri; bol kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, kanlı kusma, kırmızımsı ve kötü kokan dışkı varlığıdır.

Gastrit belirtileri; kusma, geğirme, şişkinlik, kilo kaybı ve kanlı kusmalar olabilir. Her iki hastalık ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Ülser ve Gastrit

Mide Rahatsızlıkları