Uygun Kulaklık Seçimi

Eylül 2013 | Serkan Kiose, Girişimci
Kulaklık almak isteyen birçok kişi mağazaya girip marka bilinirliğine göre veya orada denediği kulaklıkların sesini test ederek alır. Test ederek almak elbette ki en iyi yöntem ama ben burada kulaklık seçimi işini daha ayrıntılı ve teknik bazı bilgileri de vererek anlatacağım. Eminim ki kulaklık almak ya da değiştirmek isteyenler için faydalı olacaktır. Öncelikle, her kim ki kulaklık alacaktır öncelikle kutudaki önemli değerlere bakmalıdır. Bunlar:
 • Frekans aralığı / tepkisi: Hz cinsindendir
 • Empedans değeri: Ohm cinsindendir
 • Maksimum güç girişi: mW (mili watt) cinsindendir
 • Ses hassasiyeti/basınç seviyesi: db cinsindendir
Bu değerler dışında tip, diyafram şekli, vs. de vardır ama yukarıakiler kaliteli ses ve güzel müzik dinlemeniz için gerekli karar parametreleri olacaktır (profesyonel bir DJ değilseniz tabii).

Gelelim bu değerlere. Örneklerle kıyaslama yaparak bu değerlerin ne anlam ifade ettiğini daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum.
 • Frekans aralığı/tepkisi (Hz): Bu sayı bir değer aralığı ile birlikte verilir. Küçük ve büyük bir sayıdan oluşur. Küçük değer düşük ses frekanslarını yani bas sesleri, büyük olan değer ise yüksek ses frekanslarını yani tiz sesleri temsil eder. Bu aralık ne kadar fazla olursa o kadar farklı ses tonlarını kulaklıktan duyabilirsiniz. Benim tavsyem öncelikle düşük olan değerin olabildiğince düşük olmasını gözlemenizdir, bu çok daha iyi bass ses veren kulaklık demektir. Standart bir kulaklıkta bu değerler 20 Hz - 20. 000 Hz olarak görebilirsiniz. Tabloyu biraz daha genişletirsek:
  20 Hz - 22. 000 Hz: daha iyi tiz sesler
  15 Hz - 20. 000 Hz: daha iyi bas sesler
  20 hz - 24. 000 hz: çok tiz ses, tavsiye etmem
  15 hz - 24. 000 hz: bas ve tiz daha iyi
  6 hz - 24. 000 hz: bas ve tiz oldukça iyi. bu noktada bas 4 veya 5 Hz olursa çok daha iyi olacaktır.
 • Empedans değeri (Ohm): Genelde 16 ve 32 Ohm olur (çok daha yüksekleri var elbet). Empedans değeri kulaklığın ne kadar güçlü ses verebileceğini belirtir. Yani aynı yükü 2 kişi kaldıracak diyelim birisi kaslı, diğeri ise zayıf olsun. Kaslı olan rahatlıkla o yükü kaldıracaktır ama zayıf olan zorlanacaktır. Burada unutulmaması gereken nokta kulaklığı hangi müzik cihazında kullanacağınızın da önemli olduğudur. Büyük bir müzik sisteminde çıkış gücü yüksek olan bir kulaklık çıkışına bağladığınızda 32 Ohm rahatlıkla iş görürken 16 Ohm zorlanacaktır. Tersini düşünürsek küçük bir müzik çalarda -düşük müzik gücü çıkışına- 32 ohm takarsak cihazın çıkış gücü küçük kalacaktır ve müzik çaların aktardığı güç empedans değerinden dolayı daha sınır seviyelerde olacaktır. Burada da 16 ohm daha avantajlı gibi görünebilir. Ben yine de yüksek değerli olana yönelmenizi tavsiye ederim.
 • Maksimum güç girişi (mW): Kulaklığın müzik çalardan gelecek güce verdiği tepkidir diyebiliriz. Gücü yüksek ise daha tok sesler alabilirsiniz.
 • Ses hassasiyet seviyesi (db): Desibel değeri sesin değerinin logaritmik olarak tanımlaması olduğundan, desibel değerindeki 10 birimlik artış algılanan ses kalitesinin 2 katına çıkması demektir. Zaten desibel değerleri arasında logaritmik olmasından kaynaklı olarak sayısal değerler çok büyük farklar olarak karşımıza çıkmaz. 102/104 db ortalama bir kulaklıkta bulunan değerdir. 114 biraz daha iyi kulaklıklarda bulunur ama en iyisi 125 db ve üstüdür.
Buradaki parametreler birbirine bağlıdır ve tek başına hiç biri çok anlam ifade etmez. Bunları toplu halde değerlendirmeye çalışarak, yüksek empedanslı, yüksek frekans aralıklı (düşük frekans alt sınırı çok daha iyi çünkü daha iyi bass sesler demek), yüksek güç girişli ve ses hassasiyet seviyesi de yüksek olan bir kulaklığa doğru olmalı yöneliminiz. Bundan sonra kulaklık seçiminin son ve en önemli aşaması olan test etme ve deneyimleme aşamasına gelmiş olacaksınız. Kendinize uyguhn kulaklığı da burada bulmanız an meselesi olacak : ). Ben şahsen Sennheiser marka kulaklıkları tavsiye ederim ancak fiyat olarak üst segmentte malesef.

Burada fiyat mevzusuna hiç girmedim çünkü onu ilk önce belirleyip sonra bu inelemeleri yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
Kulaklık
NOT: Bir de bozulma (distortion) değeri vardır ki bu ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Genelde bindelik dilimlerle ifade edilir %0.1, %0.3 gibi.