Uyku Apnesi

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Sabahları baş ağrısıyla ve yorgun bir şekilde mi uyanıyorsunuz? Eşiniz horlamanızdan ve nefesinizi tutmanızdan bıktı mı? Eğer öyleyse uyku apnesi sorununuz olabilir. Bu rahatsızlık ABD'de ortalama 18 milyon kişiyi etkiliyor.

Peki uyku apnesi olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bunu tespit etmenin en doğru yolu uyurken neler yaptığınızı kaydeden bir testtir. Ama test yaptırmadan da anlaşılabilecek sık karşılaşılan belirtileri var. Bunlar:
  • Çok gürültülü ve devamlı horlama
  • Nefes almada duraksamalar
  • Uyku alamama
Bu belirtiler aklımıza her horlayanda uyku apnesi mi vardır sorusunu getiriyor. Uzmanlara göre cevabı hayır. Ama yanında uyuyan insanı rahatsız edecek kadar kronikleşen bir horlamaysa mutlaka bir doktora görünülmeli.

Uyku apnesinin diğer bir belirgin özelliği bir anda nefessiz kalmak ve nefes almak için uyanmak. Bu özellik genelde eşler tarafından fark ediliyor. Bu durum bir gecede çok kez kendini tekrarlıyor.

Eğer tek başınıza uyuyorsanız, sabah uyandığınızda hissettiğiniz baş ağrıları ve sanki hiç uyumamış gibi hissetmeniz, uyku apnesinin etkileri olabilir.

Uyku Apnesinin Diğer İşaretleri: Ağızdan Nefes Alma ve Sık İdrara Çıkma
Çok kuru ve yapışkan bir ağızla uyanıyorsanız bu da uyku apnesi belirtisi olabilir. Çünkü uyku apnesi olanlar genelde ağızları açık uyurlar.

Sık idrara çıkma, nadir görülen bir belirti de olsa dikkate alınabilir. Bu yine uyanıldığında hissedilen bir belirtidir. Nedeni ise kişinin nefes alamamasından dolayı kalpte olan basınç ve bu basıncın böbrek ve idrar yollarını etkilemesidir.

Uyku apnesinin diğer işaretleri depresyon, stres, sinirlilik ve konsantre olamama olarak kendini gösterebilir.

Uyku apnesi tedavi edildiğinde tamamen ortadan kalkar.

Uyku Bozuklukları