Uyku ve Uyku Sağlığı

Haziran 2018 | Britishome Bedding, Uyku Sağlığı Uzmanı
Gün içerisinde bile kendi zihnimizle baş başa kalmak adına gözlerimizi kapatıp dış dünyadan kendimizi anlık olarak soyutlamak isteyebiliriz. Bunu neden yaptığımızı hiç düşündünüz mü?

İşte böyle bir noktada insanın kendi zihniyle baş başa kalması, vücudun kendini dinlendirmek istemesinden kaynaklıdır. Bunun en büyük ispatı da günlük yaşantımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirmemizdir. Tarihte birçok düşünür uykunun gizemini çözmeye çalışmış, bununla ilgili deneyler yapmıştır. Daha da eskiye gidersek yani pozitif bilimin ortaya çıkmasından önceye… Tam bu kısımda da mitolojinin uyku üzerine anlam yüklemeye çalıştığını görüyor ve hatta mitolojide bir uyku tanrısıyla karşı karşıya kalıyoruz.

Her ne kadar farklılık gösterse de tüm canlılar uyurlar veya uyku benzeri bir davranış sergilerler. Bu onların yaşamını devam ettirmesi için bir gerekliliktir. Tabi biz diğer canlılardan ziyade insanlardaki isteği ve işlevlerini ele alacağız.

Vücudumuz gün içerisinde birçok işlevi yerine getirir ve bazen dış faktörlerden de etkiler görerek fazla yorulup, zarar görebilir. Belli bir raddeden sonra artık insanda uyuma isteği oluşur. Tabi bu uyku isteği süreleri kişilerden kişilere farklılık gösterebilir. Bu farklılıklarda gerek yaş farkı, gerek gün içerisindeki uğraşlar, gerek sağlık gibi birçok neden sayılabilir. Ve o an geldiğinde yani uyuduğumuzda vücudumuzda birçok devinim gerçekleşir. Her ne kadar uykuda hareketsiz kaldığımız için enerji harcamadığımızı düşünüyor olsak da sanılanın aksine vücudumuz tüm fonksiyonlarında yapılanma gerçekleştirir ve bize bir sonraki güne başlamamız için gereken donanımı sağlar. Tabi ki bunu da gerekli bir uyku ortamında ve gerekli uyku süresinde uyuyarak sağlayabiliriz ancak.

Sonuç olarak her canlı yapısı gereği uyur veya uyku benzeri davranış sergiler. Çünkü uyku yeniden yapılanmak için bir gerekliliktir. Öyleyse böylesine güzel bir yapılanmayı en iyi haliyle gerçekleştirmek için kendimize en uygun olan yatağı seçmeliyiz.