Uykuda Konuşma

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Neredeyse hepimiz, hayatımızın bir döneminde uyurken konuştuğumuzu birilerinden duymuşuzdur. Böyle bir durumda hemen ne dediğimizi sorarız ama genellikle aldığımız cevap pek ilgi çekici olmaz. Araştırmalara göre uyurken konuşulanlar aslında önemli şeyler. Ama kısa ve dağınık olan bu konuşmalar yalnızca bir kaç saniye sürüyor.

ABD'deki Ulusal Uyku Kurumu'na göre, uykuda konuşma uykunun herhangi bir evresinde gerçekleşebilir. En çok da rüya gördüğümüz REM evresinde gerçekleşir.

Normalde uykudayken aktif olmaması gereken ses telleri geçici olarak aktifleşir ve rüyada görülen diyalogların bir kısmı ağızdan çıkar.

Araştırmalara göre çocukların büyük kısmı zaman zaman uykularında konuşuyor. Büyüdükçe bunun görülme sıklığı azalıyor. Yetişkinlerde kronik uykuda konuşma ise bir uyku bozukluğu olarak ele alınıyor. Sebebi ise stres ve benzer problemler.

Bazı nadir durumlarda ise uyuyan kişi tüm bir diyaloğu konuşuyor. Ama bilim, uykuda konuşulanları bilincin güvenilir bir ürünü ya da mantıklı düşünceler olarak görmüyor.