Uyuma Pozisyonları ve Kişilik

Haziran 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki kişilerin uyurken aldıkları pozisyonlar aynı zamanda kişiliklerini de ortaya koyuyor. Hatta psikolojik/psikiyatrik hastalarda uyuma pozisyonuna göre belirtiler görülebiliyor. İşte uyku pozisyonları ve kişilik belirtileri:

Uyku
Cenin pozisyonu: Cenin pozisyonunda, yana doğru kıvrılarak yatanlar, dışarıdan rahat ve dışa dönük görünseler de aslında çok hassas. Birileriyle ilk buluşmada çok utangaç davranabilirler ama kısa süre sonra açılırlar. İnsanların yüzde 41’inin tercih ettiği bu uyku pozisyonu en yaygın uyuma şeklidir. Kadınlar erkeklere oranla iki kat daha fazla tercih ederler bu pozisyonu. Ayrıca depresif durumlarda bu pozisyonda uyunulur.

Uyku
Kütük pozisyonu: İnsanların yüzde 15’inin tercih ettiği, yan tarafa dönük bir biçimde, her iki kolun da iki yana ve aşağı sarkıtılması şeklinde alınan pozisyondur. Bu şekilde uyuyanlar, sosyal insanlardır. Bir topluluğun parçası olmayı seven, yabancılara güvenen insanlardır. Zayıf noktaları, kolay aldatılabilmeleridir.

Uyku
Özleme pozisyonu: İnsanların yüzde 13’ünün tercih ettiği, yan dönük bir biçimde, her iki kolun da ön tarafa uzatılması şeklinde alınan pozisyondur. Bu şekilde yatan kişiler, yeniliklere açık fakat şüpheci ve alaycıdır. Karar vermeleri uzun sürer ama bir kez karar verdiklerinde onu değiştirmeleri çok zordur.

Uyku
Asker pozisyonu: İnsanların yüzde 8’i bu pozisyonu tercih eder. Sırt üstü ve her iki kol da yanda kalacak şekilde alınan pozisyondur. Bu pozisyonda uyuyan insanlar, genelde sessiz ve çekingendirler. Telaşı sevmezler ama kendileri ve çevresindekiler için yüksek yaşam standartları kurmaya çalışırlar.

Uyku
Serbest düşüş pozisyonu: İnsanların yüzde 7’sinin tercih ettiği yüz üstü yatma pozisyonudur. Eller yastığın altına alınır ve baş bir yana dönük olur. Bu kişiler girişken ve dışa dönüktürler. Sinirli ve küstah görünüşlerinin altında duyarlı bir insan yatar. Eleştiriyi sevmezler.

Uyku
Denizyıldızı pozisyonu: İnsanların yüzde 5’i bu pozisyonu tercih eder. Sırt üstü yatıp her iki kolun yastık üzerine bırakıldığı pozisyondur. Bu pozisyonu tercih edenler iyi arkadaş edinebilirler çünkü daima anlatmaya ihtiyacı olanları dinlemeye hazırdırlar. Genelde dikkatleri üzerlerine çekmekten hoşlanmazlar.