Uzay Uçuşu Eğitim Programına FFA Onay Verdi

Şubat 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
1192

Çok yakında sen de uzay uçuşuna katılabileceksin fakat bunun için vücudunun bazı eğitimleri almaya ihtiyacı olacak. Bu haftanın başlarında, Waypoint 2 Space adlı ticari bir uzay uçuşu eğitim şirketi, bu bahar sonrası belirlediği programlara başlamak için FAA güvenlikli onayı aldı. Bu şirket özel uzay gemisi ile bir yolculuk hayalini gerçekleştirmek isteyenler için gerekli hizmetlerin ve programların büyümekte olan endüstrisine katılmıştır.

Waypoint 2 Space’in çoklu seviyeli eğitim programı, sınırlandırılmış uzayda faaliyet gösterebilmesi için;

  1. Yerçekimsiz alana adapte olabilmek,
  2. Uygun elbise giymek
gibi temelleri içermektedir. Ve bu eğitim programı suborbital (yörünge altı) eğitimle başlayarak Orbital (yörünge) eğitimi ile sonlamaktadır. Bu eğitimlerden Suborbital eğitimi, bir uzay uçuşu boyunca sıfır yerçekimli alanda 5 ile 7 dakikada katılımcının tam yarar sağlayabilmesi için kişiyi hazırlarken; Orbital eğitimi ise 2015'te olması planlanıp 7 haftalık bir süreçte öğrencilere uzay uçuşunun fiziksel ve psikolojik değişimleri ile nasıl baş edilebileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.

Fiyatı 45 bin dolar dolaylarında olabileceği düşünülmektedir ki bu fiyat Virgin Galactic'in bilet fiyatının yüzde 18'i kadardır. Fakat başından sonuna kadar, astronot adayı eğitimleri, uzay için ayırtılmış bir bilete ihtiyaç duymamaktadır. Ve bu program şu anda NASA ile işbirliği yapan Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nin haricinde temellendirilmiştir.

Kaynak: muhendisbeyinler.net/uzay-ucusu-egitim-p...