Uzaya ilk çıkan insan

Şubat 2014 | Can Evin, Astronot
Yuri Gagarin ilk uzaya çıkan insanoğludur. Yuri Gagarin ilk Miran istasyonu ile birlikte çıkmıştır, uzayda yanında hiç bir şey yoktu. Yuri Gagarin ilk gittiğinde yanına uzay elbisesi almıştı onu giydi ve dışarı çıktı. Ve ilk Satürn'ü dolaştı, sonra da Jüpiter'i.

Yuri Gagarin'in hayatı
İlk astronot Rusların tabiriyle kozmonot Rus asıllı ve o zamanki Sovyetler Birliği'nce uzaya gönderilen Yuri Gagarin'dir. Sovyetler Birliği, Vostok serisi uzay araçları ile uzaya ilk insanı göndermeyi başardı. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961'de Vostok 1
aracı ve Miran istasyonundan yaptığı uçuşla Dünya yörüngesine başarıyla ulaşan ilk insan olmuştur. Bu olayın yıl dönümü Rusya'da ve birçok ülkede hala kutlanmaktadır. İlk Sovyet uzay adamlarının eğitim programı sürdürülüyordu. Tüm hazırlıkların tamamlanması üzerine, 12 Nisan 1961'de içinde Yuri Gagarin'in bulunduğu Vostok 1 uzay aracıyla gönderildi. Vostok 1, dünya yörüngesinde 108 dakikada tam bir tur attıktan sonra Gagarin'i Sovyet topraklarına indirdi. Bunun haricinde 16 Haziran 1963 tarihinde ilk kadın astronot olan Valentina Tareşkova olmuştur. 18 Mart 1965 tarihinde Aleksei Leonov uzaya gönderilmiş ve uzay yürüyüşünü gerçekleştirmiştir.