Varsayalım ki Photoshop Değil...

Mart 2014 | Pelin Şen, Psikolog
13308

Yeni ölmüş bir fidanın ardından bu da yapıldı. Yok fotoğraftan değil, yazılıp çizilenlerden bahsediyorum.O gün ekmek almaya gidiyordu ya da gitmiyordu. Paylaşılan fotoğrafın photoshop olmadığını varsayalım. Napıcaz? Acısını kalbimizde hissettiğimiz, gözyaşlarıyla uğurladığımız kardeşimiz için üzülmeyecek miyiz artık? Fotoğrafı görünce "Aa pardon o zaman iyi olmuş" mu diycez? Nedir yani?

Ölen bir çocuğun ardından ırkı konuşulur mu? Dini, dili konuşulur mu? Nasıl insanlarla aynı dünyada yaşıyoruz biz böyle! Evet berkin elvan alevi kürttür. Belki ekmek almaya da gitmemiştir. Belki direnişe katılmış, belki de küçükken polise taş atmıştır.

Ben ne olursa olsun, 15 yaşındaki bir çocuğun öldürülmesine üzülebilecek kadar insanlığımı koruduğum için o kadar mutluyum ki. Bu duyguya çok yabancı olan insanlar var. Onlara tek söyleyebileceğim:

Faşizm sadece gözünüzü değil kalbinizi de kör etmiş. Kim kürt, kim türk, kim direnişçi, kim ekmek almaya gitti, kim alevi diye düşüneceğinize dönün de insanlığınızı sorgulayın biraz. Sevginiz kalmamış, bari ölen bir çocuğa saygınız olsun. yeter artık.