Vektör

Nisan 2012 | Aleks Mutlu, Mobil Yazılım Uzmanı
Lisenin 1. yılında bilindiği üzere fizik dersinin ilk konusu Vektörlerdir. Buradaki hedef, vektörlere özel olan kuralların öğrenciye ev ortamında tekrardan anlatılıp, derste anlaşılmayan yerlerin tekrar üzerinden geçilmesidir. Konunun anlaşılmasından sonra ise bilgisayar tarafından üretilen ve görsellerle desteklenecek soruların öğrencilere arka arkaya sorulmasıyla konu daha da pekişecektir. Eğer öğrenci belirli bir soru tipinde takılıyorsa, program otomatik olarak çocuğun karşısına takıldığı konu ile alakalı tanımları tekrardan çıkartacaktır ve alternatif çözüm yollarını sunacaktır.

Dizayn olarak komplike bir dizayn olması yerine sadece amaca yönelik az sayıda sayfa yönlendirmesi yapılarak ve önemli yerlere dikkat çekilebilmesi için Silverlight tarafından oluşturulacak görseller ile çocuklar direkt olarak sadece dikkat edilmesi gereken yerlere odaklanacaklar. Programı kullanırken özel bir bilgisayar bilgisine gerek duyulmayacak. Yaş olarak ise konuların daha rahat kavranılması için lise 1den itibaren her öğrenci kullanabilir. Görsel arayüzü sayesinde çalışan kişiyi sıkmayacak ve tam ekran çalışma modu ile dikkatin dağılması engellenecek. Günümüzde Facebook ve MSN tarzı sosyal ağ ve programlar yüzünden çocukların ders çalışmasındaki verim çok düşüktür. Çünkü "bir soru çözüp Face veya MSN i bir kontrol edeyim" tarzı düşüncülerle çocuklar derslerini hep bölmektedirler. Bunun önüne geçmek adına tam ekran ve kilitleme modu ile çocuklar belirlenen yerleri bitirmeden masaüstüne dönemeyecekler.

Öğrenci programı kullandıktan sonra raporlama yaparak tam olarak nerelerde eksikleri olduğunu görüp, bunun çıktısını alarak ders hocalarından konuyu tekrardan anlatmalarını isteyebilir.
Hatta öğretmen belirli aralıklarda çocuklardan bu raporları isteyip dersin akışını buna göre düzenleyebilir.