"vermek ilerlemek" demek.

Nisan 2012 | Emel Gerçek, Arkeolog
TOMS markasını duydunuz mu? Adından yeni bahsettiren, kendi mağazası bile olmayan, internet ve başka mağazalar kanalı ile satış yapan bir ayakkabı markası. Özelliği: Her aldığınız bir ayakkabı için bir ayakkabıyı ihtiyacı olan bir bireye bağışlamış oluyorsunuz. Ne var bunda diye sorabilirsiniz? Ancak TOMS için olay sadece söylemde kalmıyor. Bizzat
kendileri Afrika, Güney Amerika, Asya'daki ülkelerde ayakkabı alamayan başta çocuk olmak üzere bireyleri ayakkabı sahibi yapıyor. Ayakkabısı olmadığı için bir çok hastalığa maruz kalan insanlara destek götürüyor. Bunu bir üçüncü parti üzerinden yapmıyor. Hatta firma sahibi ailesi ile burada sonuna kadar aktif.


Peki ürün nasıl? Görüntü itibarı ile tasarım ve kullanım olarak pratik, yalın. Az, öz ve çevreci. Bir çok ödül alan bu marka aslında yaklaşımı ile bize çok ilginç bir mesajlar veriyor:

- Her şey zevkli hale getirilebilir, işi hangi niyet ve zihniyet ile yaptığın önemli.
- Sosyal sorumluluk lafta kalmadığı ve samimi olduğu sürece ticari bir müesseseye ayrışabilmesi için destek olabilir.
- Pazar ne kadar kalabalık olsa da inovatif düşünce rakipler arasında fark edilmenizi sağlayacaktır.
- Marka değerleri toplum değerleri ile buluştuğu anda markanın yayılımı ve ürünlerinin satışına etkisi artacaktır.


Dünya değerleri değişirken iş modelleri de değişiyor.
Artık mutlu eden ve bundan dolayı mutlu olan insanların çalıştığı yada sahip olduğu kurumlar fark edilecek ve ayrışacak.


"2006 yılında bir Amerikan gezgini olan Blake Mycoskie Arjantin'de tanıştığı çocukların ayakkabısı olmadığını görüp yardım etmek amacıyla TOMS ayakkabı şirketini kurması ile başlıyor hikaye. Blake 1 sene içerisinde beraberinde ailesi ve çalışanlarıyla Arjantin'e geri dönüyor ve 10 bin çift ayakkabı ile ayakkabısı olmayan çocukları ayakkabı sahibi yapıyor."
Aslında TOMS ile Blake burada bir ayakkabı markasından çok daha büyük bir kurguya hayat vermiş.toms.com girip şöyle bir bakmanızda yarar var. Kim bilir size de ilham olabilir TOMS.Blake Mycoskie'nin de dediği gibi "vermek ilerlemek" demek.


S.Yalman