Volümetrik diyet - Doyana kadar YE!

Mart 2014 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Volümetrik diyet; hacim diyeti olarak da adlandırılmaktadır. Amaç yemek yerken zevk almak ve tadını çıkarmaktır.

Nesnelerin hacmini ölçmeye yarayan bir birim olan ''volumetri''den adını alan diyet yöntemi, besinleri kalori değerlerine göre değil, hacim değerlerine göre sınıflandırıyor. Su içeriği yüksek olan besinlerin kalori değerleri daha düşüktür. Bu nedenle su içeriği açısından zengin diyet uygulanır.

Örneğin;
2109
Bakınca 100 gramlık üzümü tercih ettiğimizde su oranı daha yüksek olduğu için daha tok tutucudur. Bu diyette amaç tokluk hissinin sağlanabilmesidir. Kalori açısından düşük olan besinlerle ancak kilo verebiliriz. Besinleri kısarak yapılan diyet, ilk başta kilo verdirir ama uzun vadede başarılı olamaz. Çünkü açlık hissinin bastırılması gerekiyor.

Bir gün de nasıl beslenmek gerekli?

Sabah kalktığınızda; 2 dilim tam buğday ekmeği, az yağlı peynir, 5-6 zeytin, domates, biber, salatalık, maydanoz gibi hacim oranı yüksek sebzeler yiyerek bu şekilde bir kahvaltı yapabilirsiniz. Ya da yulaf ezmesi, taze meyve parçaları, yağsız süt, yoğurt şeklinde bir kahvaltı da yapabilirsiniz.

Öğlen; Sıvı alımı içinde mutlaka çorbayla öğle yemeğine başlayın. Daha sonra sulu yemekler, salata gibi hacim açısından büyük ve sulu gıdalar tüketmeye dikkat edin. Ya da ızgara köfte, balık, tavuk yiyebilirsiniz. Ancak yanında sebze ve salata olmasına dikkat edin ki volümetrik sisteme uysun.

Akşam yemeğinde; Öğle yemeğine benzerdir. Mide de dolgunluk için yine çorba ile başlayın. Salatalar, sebze yemekleri, ızgara yemekler, zeytinyağlılar tercih edin. Ayran, cacık, yoğurt gibi alternatifler tüketebilirsiniz.

Bu diyette; genel olarak sağlıklı yaşam için tüketmememiz gereken besinlerdir. Fast foodlardan, kızartmalardan ve pastane ürünlerinden mümkün olduğu kadar uzak kalıp, bol bol su içerek günü tamamlamak gereklidir.

Bunlara dikkat ettiğiniz zaman haftada yarım kilo kadar vermeniz mümkündür. Yapmanız gereken sadece daha sebzeli, meyveli ve sulu öğünler geçirmektir. Yağa ve karbonhidrata dikkat etmek gereklidir. Uzun vadede sağlıklı beslenme biçimini de hayatınıza yerleştirmiş olursunuz... .
2109