Vücudunuz İçin Doğru Zamanı Seçin

Haziran 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Sağlık
Günlük hayatta birçok iş yaparız. Yemek yemek, spor yapmak, uyumak, doktora gitmek bizim için rutinleşir. Sinirlenebilir veya gevşemek de isteyebilirsiniz. Fakat bunları yaparken daha etkin olması için doğru zamanı seçmeniz gerekiyor. Vücut bazı işlerini belli zamanlarda daha iyi gerçekleştirir. Etkin bir günlük hayatınız olmasını istiyorsanız bunlara dikkat edin.
  • Doktora gitmek için: Bu iş için sabah 9 ideal saattir. Sabah saatlerine alınan randevularda doktorunuz zinde olur, tabi siz de. Doktorunuz kendisini size daha iyi verir, probleminizi bu zindelikle daha iyi anlar. Yine en doğru kan veya idrar tahlilleri için sabah vakitleri en uygun zamanlardır.
  • Kilonuzu ölçmek için: Düzenli olarak kilosunu ölçenler, tartıya yalnızca haftada bir kere çıkanlara göre neredeyse iki kat kilo veriyor! Evet, kilo ölçmek bu kadar önemliyse bu işi sabah, tuvalete gittikten sonra ve duşa girmeden önce yapın. Çünkü bir insanın kilosu gün içinde 2,5 kilo oynar. Bu nedenle kilonuzu sabahları ölçmelisiniz.
  • Dinlenmek için: Gün içinde sadece yaşlılar, bebekler veya hastalar değil herkes dinlenmelidir. Dinlenmekle vücut kendini yeniler ve yenilenme yaratıcılığın artması ve hafızanın güçlenmesi demektir. Dinlenmek için de biraz kestirmeniz çok iyidir. Bunun için en ideal saat ise uyku hormonunun en yüksek salgılandığı öğlen 13-15 arasıdır. Fakat aman dikkatli olun uykunuz 20 dakikayı geçmesin yoksa çok daha yorgun uyanırsınız.
  • Bir şeyler atıştırmak için: Bu hepimizin bildiği gibi öğlen 15 sonrası olmalıdır. Vücuda ihtiyacı olan enerjiyi vermek ve akşam yemeğine kadar açlık hissi olmaması için yapılması iyidir. Çikolata veya sandviç yerine biraz peynir ve bir elma yiyin. Yedikleriniz 250’den çok, 100’den az kalori içermemelidir.
  • Temizlik için: Öğlen 16 vücut sıcaklığının en yüksek olduğu, dolayısıyla beyin ve eller arasında en iyi koordinasyonun sağlandığı zamandır. Bu nedenle evin temizliğini ve benzeri işleri bu saatte yapmalısınız.
  • Egzersiz ve spor için: Direncinizin ve gücünüzün en üst düzeyde olduğu zaman akşamüstü saatleri 16-18 arasıdır: Yani egzersiz için en doğru zaman. Yorucu bir günün ardından egzersiz, zihninizin rahatlamasını, düşüncelerinizi toparlamanızı, stresten kurtulmanızı sağlar.
  • Kötü haberler için: Eğer kötü bir haber vermek zorunda kalırsanız bunu kan basıncının en düşük ve nabzın en yavaş düzeyde olduğu akşam 19 sularında yapın. Kötü haber vermek için en kötü zaman ise sabah altı ile öğle arasıdır. Çünkü bu aralıkta kan basıncı çok yüksektir ve kalp krizi riski artar.
  • Çalışmak için: Sinir sistemimizin en açık olduğu zaman akşam 20 ile gece yarısı arasıdır. Bu zaman diliminde öğrenilenlerin uzun süreli hafızada kalması çok daha olasıdır. Ertesi gün bir sunum yapacaksanız, sınava girecekseniz çalışmanızı bu saatlerde yapın.
  • Seks için: Zorlu bir günün ardından elbette kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ama seks için en ideal zaman gece 22-1 arasıdır. Çünkü bu zaman diliminde dokunmaya karşı hassasiyet en yüksek düzeydedir.