Vücut Dilinin Sırları

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Göz Teması

Çoğu kültürde biriyle konuşurken göz teması kurmak çok önemlidir. Bu ilgi ve saygıyı gösterir. Normalden daha uzun süren bir göz teması konuştuğunuz kişi üzerinde baskı kurarken, normalden daha kısa süren bir göz teması ilginizin azaldığınını hissettirir.

Duruş
İyi bir duruş her zaman daha iyi hissettirir. Kendinizi kötü hissettiğinizde duruş şeklinize ve oturuşunuza dikkat edin. Muhtemelen başınız ve omuzlarınız aşağıdadır. Bu duruş, göğsünüze baskı yapar ve doğru nefes almanızı engeller. Böylece gergin hissedersiniz.

Baş
Başın pozisyonu çok önemli bir role sahiptir. Kendinize güvenmek için başınızı dik tutun. Daha arkadaş canlısı görünmek içinse konuşma sırasında başınızı zaman zaman belirli yönlere doğru eğebilirsiniz. Böylece konuşmaya olan ilginizi göstermiş olursunuz.

Eller
El hareketlerimiz, insanlara ne kadar açık ve anlayışlı olduğumuzu gösterir. Ellerinizi konuşma sırasında rahat tutun ve pozitif ifadeler göndermek için ellerinizi birleştirmeyin.

Bacaklar
Bacaklar beyne çok uzaktır ve bu yüzden kontrolü biraz daha zordur. Kaygılı ve gergin olduğumuzda çok fazla oynarlar. Bacakları olabildiği kadar hareketsiz tutmak gerekir.

Uzaklık
Doğru bir izlenim yaratmaya çalışırken, uzaklık çok önemlidir. Konuştuğunuz kişiye çok yakın durmak saygısızlık ve terbiyesizlik olarak hissedilir. Çok uzak durmak ise kendini beğenmiş ve katı biri olduğunuzu hissettirir.

Kulaklar
Kulaklarını çoğu kişi oynatamasa da, konuştuğunuzun iki katını dinlemek çok önemlidir.

Ağız
Öfkemizi yada gülüşümüzü saklamak istediğimiz zamanlarda dudaklarımızı ısırırız. Ama bu herkes tarafından fark edilir. Ne hissettiğimizi anlamasalar da bir şeylerden rahatsız olduğumuzu anlarlar. Samimi bir gülümsemede dişler görünür ve gözlerin etrafında çizgiler belirir.