Wave Garden 2002-2026

Kasım 2012 | Rasih Uğur Uyanık, Mimar
2003 yılında hala tornadaydım, tornadaydık. "ali gel", "ışıl ılık süt iç" ile başlayan torna işlemi bu sefer, daha derinlere iniyor, devir sayısı daha da artıyor, tığ gibi bireyler olarak topluma hızla kazandırılıyorduk.

Archiprix 2003 Türkiye sonuçlarını, uluslararası aşamasında Türkiye'den gönderilen projenin nasıl bir sonuç alacağını merakla takip ediyordum. Sonuçlar ilan edildiğinde karşıma çıkan, oldukça şaşırtmıştı. O yıllardan aklıma kaldığı kadarıyla deniz üzerinde oluşturulmuş bir platform, dalgaların kinetik enerjilerini elektrik enejsine dönüştüren bir santral görevine ek olarak üzerini rekrasyon alanı olarak öngörüyordu.
Girişi nasıl çözmüştü acaba?

Aksları kaç metrede bir atmıştı?
Otopark neredeydi peki?
Öle ya o kadar insan piknik yapmak için gelecekti

İçki içmek serbest miydi, mangal yaparken?
Ara jürilerde hangi kritikleri almıştı?
2. ara jüriye çıkmama terbiyesizliğini yapmış mıdır sizce?
Teslim paftalarını sırasıyla 1/500 vaziyet planı, 1/100 planlar, kesitler, görünüşler, 1/50 sistem detayı, ve de en önemlisi konsept paftasını mutlaka sabahın ilk saatlerinde panoya asmış uykusunu almış, karşılaşabileceği her türlü sorunun cevabını geceden tekrar hatim etmiş, hazır nazır, tığ gibi beklemişti....

Üzerinden günler aylar yıllar geçmişti bu projeyi görmeyeli. tasarimdergisi.com kurcalarken rastladım habere. Diyordu ki haber; 2003 yılında tüm dünyadaki mimarlık öğrencileri bitirme projelerinin kapıştığı bir yarışmadan çıkan bu ne idüğü belirsiz, ne kapısı ve ne bacası olan bu yapının 2026 yılına kadar uygulanması konuşuluyordu kaf dağının arkasında.

Odaya kayıtlı mıydı acaba?
Yoksa derneğe mi?
En az bedel tutarının tamamına mı imzaladı acaba sözleşmeyi?
Fatura kesmiştir kesin. Kesmeseydi aslında cebine daha çok kalırdı, kim uğraşacak şimdi kdv ile. Hele bi de projeyi bir sitede yayınlasın nereden esinlendiğini de öğreniriz kesin. Sözleşme süresi 120 gün müdür, yoksa 180 gün mü?
Doğrudan teminle mi aldı acaba işi?
Kaç revizyon yapmak zorunda kaldı dersiniz?
İlgili bakanlığın vip salonu başkanın istediği gibi ahşap asmatavan mı?
Makam masasının karşısındaki lcd tv yi unutmayalım.
Bu projeden sonra yürü ya kulum mu fısıldanmıştır kulağına yoksa anasından emdiği süt burnundan mı gelmiştir? .
.
.
.
Ama mutlaka askerliğini yapmış, yıllarca ustasının yanında daha da incelerek, daha da parlayarak tığ gibi olmuştur.

Affınıza sığınırak fazlasıyla duygu yüklü(!) bir yazı olduğunu fark etmeme rağmen, fütürsuzca yayınlama gereği duyuyorum. Umarım acele ile kaleme alınmış olsa bile anlatabilmişimdir. Yine yeni yeniden...

wave garden 2002
wave garden 2026