Web Tasarım Temelleri (yeni başlayanlar için)

Ocak 2014 | Alegnor, Software Engineer

Yazar :
Musa Çiçek
Yayınevi :
Kodlab Yayıncılık

Web Tasarım
Web teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ve kendini bu konuda geliştirmek isteyenler için hazırlanan bu kaynak kitap ile web teknolojileri konusundaki bilgi seviyeniz ne olursa olsun, internet’in temelini oluşturan web tasarım dillerinin temellerini uygulamalı olarak öğreneceksiniz.


Bu kitabı diğerlerinden ayıran en büyük özellik; sadece teorik kavramlarla kalmayıp, bu kavramların bol örnek uygulamalar eşliğinde sunulmasıdır. Böylece web teknolojilerini hem kavramsal boyutta öğrenecek hem de pratik uygulamalar ile bu anlatılan bilgileri etkin bir şekilde kullanabileceksiniz.

Kitabın ilk bölümlerinde web teknolojileri ve HTML etiketleme dili hakkında temel bilgiler veriliyor. Daha sonra HTML ile yapabileceklerimiz bol örnekler ile beraber anlatılıyor. Hemen ardından XHTML ve HTML5 ile tanışacaksınız. Kitabın 2. Kısmında ise dünyanın en popüler web tasarım aracı olan Dreamweaver ile web sayfası oluşturmayı ve tüm XHTML özelliklerini pratik bir şekilde kullanmayı öğreneceksiniz. Bununla beraber CSS görsel stil teknolojisi ele alınmış ve stil teknikleri kitabın 3. Kısmında incelenmiştir. Tabi ki web tasarım sadece görsel değil aynı zamanda işlevsel özellikle de içermelidir. Web sayfalarında kullanılan JavaScript dili de kitabın 4. Kısmında anlatılmıştır. JavaScript ile dinamik web sayfaları oluşturabilir ve sayfalarınıza işlevsel özellikle katabilirsiniz. Böylece kitabı bitirmiş olduğunuzda bir web sitesinin temellerini oluşturacak bütün bilgileri bu kitap ile edinmiş olacaksınız.

Kitapta yer alan başlıca konu başlıkları şöyledir:

HTML, XHTML ve HTML5

Metin Tabanlı Olarak Uygulamalı Olarak Web Sitesi Yapmak

Metinler ile Çalışmak

Linkler ile Çalışmak

Resimler ile Çalışmak

Listeler ile Çalışmak

Tablolar ile Çalışmak

Frame’ler ile Çalışmak

Form’lar ile Çalışmak

Dreamweaver’ı Tanımak ve Kullanmak

Dreamweaver ile Uygulamalı Olarak Web Sitesi Yapmak

CSS ile Stiller Oluşturmak

JavaScript ile Sayfalara İnteraktiflik Kazandırmak

Temel Yapılar, Değişkenler ve Operatörler

Koşullar

Döngüler

Fonksiyonlar

İletişim Pencereleri