Web tasarımında kullanılan prototip hazırlama programlarına dair

Eylül 2011 | Serkan Kiose, Girişimci
Merhaba,
Web Tasarımı yapmadan önce hem kullanıcı arayüz tasarımı hem de eklemek istediğiniz özellikler ile ilgili bir öngörünüz olması açısından, öncelikli olarak bir prototip çalışması yapılması her zaman yerinde olmaktadır. Bunu bazı tasarımcılar Photoshop, Fireworks tarzı programlarda yapar bazıları çizer bazıları ise prototip/şablon hazırlamak için kullanılan bazı programlardan yararlanır (Mockup Tools). Bu incelemede bizim kendi çalışmalarımız sırasında dün gece araştırdığım ve çoğunu da denediğim bu tarz programlardan dikkatimi çekenleri toplu bir şekilde bulabilirsiniz. Öncelikle toplu bir liste vereyim:
Bu listeye ek olarak ipad üzerinden bu tasarımları yapmak isteyenler için ise şunlar var:
Bunlardan Bluepriny oldukca iyi cünkü ekran goruntuleri arasında dokunmatik olarak gecisleri de gormenizi sagliyor... kendi uygulaması olan Blueprint Viewer sayesinde...

Web tabanlı olanlardan başlayalım. Balsamiq Mockup Tool ve HotGloo oldukça iyi. Sonrasında mockflow'u beğendim ve kullanımı fena değil. Bir de pencil project var tamamı ile ücretsiz olan, ekran görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz:
pencil.evolus.vn/en-us/screenshots.aspx

Mobil olanlara gelince (iPad uygulaması olarak). Ben daha çok bunları deneyimledim ve yaklaşık 10 tane program kurup kaldırdım kullanarak. Blueprint testi geçti diyebilirim. Hazırladığınız şablonu png formatında tasarım çıktısı halinde de alabiliyorusunuz. iMockups da fena değil. Blueprint ücretsiz versiyonunda sadece 2 proje ve 8 ekran tasarımı yapabiliyorsunuz. onun dışında tüm özellikleri kullanılabiliyor. Fiyatı 15$ full sürümün (itunes.apple.com/us/app/blueprint/id4052).
Ücretsiz olan Mockop'u da kullanabilirsiniz. Kullanım sırasında takılmalar yaşadım ama genel olarak mobil prototip tasarımı işini cozumluyor.

Masaüstü Uygulaması ve Tarayıcı Eklentisi Olarak İndirme Linkleri:
Balsamiq Mockup: builds.balsamiq.com/b/mockups-desktop/mo...
Pencil Project: pencil.evolus.vn/en-us/downloads/applica...

Mobil olanları ve online çalışanları yukarıdaki linkleri kullanarak indirebilir/kullanabilirsiniz.

Yeni deneyimler edindikçe buraya eklemeye devam edeceğim.