WhoNear’ın ismi değişebilir!

Mayıs 2013 | Gökhan Örün, Girişimci
Her girişimin ilk ve en heyecanlı anlarından biri ona bir isim bulmaktır, bunu bir kaç sefer yaşadığım için bu kadar emin bir şekilde söyleyebiliyorum, gerçekten eğlenceli ve zevkli bir süreç :) Ama bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Öncelikle iyi bir araştırma yapmalı ve kullanacağınız ismin başka firmalar tarafından kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeniz gerekiyor, diğer taraftan kimse kullanmıyor bile olsa ileride başkalarının isminizi kullanıp haksız kazanç elde etmesi ya da markanızı kötü yönde etkileyecek davranışlarda bulunmalarını engelleyebilmek için marka tescili yapmanız gerekiyor. Benim tavsiyem mümkünse anlamsız ama kulağa hoş gelen okuması ve yazması kolay yeni bir isim uydurun..

Daha önceki projelerimde böyle bir bilince sahip değildim ama son projemde böyle bir araştırma yaptım ve WhoNear’ı hayata geçirdikten hemen sonra da marka tescili yaptırdım, bu arada marka tescili ortalama 1-1.5 sene sürüyor ama başvuruyu yaptığınız anda sizi koruyor ve yaklaşık maliyeti 1.500 TL - 2000 TL arasında. Ve tabiki sadece tescil yaptığınız ülkede koruyor :) Eğer global bir girişim kuracaksanız isim konusu çok daha hassas..

Asıl konuya geleyim. Bir sene önce Amerika’dan WhosHere (crunchbase.com/company/myrete) adında bir firmanın kurucularından bir mail aldım WhoNear’ın kendi markalarının haklarını ihlal ettiklerini iddia ediyorlar ve WhoNear’ın ismini değiştirmemi istiyorlardı. Ben iddialarının haksız olduğunu ve değiştirmeyeceğimi belirttim sonra uzun bir süre yazmadılar ta ki 2-3 hafta öncesine kadar. Son olarak onlara yazdığım cevap şuydu "iddialarınızın haksız olduğunu düşünüyorum ve hukuki olarak bunu ispatlayabilecek bir bütçem yok, eğer siz ispatlayabilirseniz ismimi seve seve değiştiririm". Hukuki olarak ispat etmekten kastım şu, benim aslında Amerika ve Avrupa'da da marka tescili başvuruları yapmam ki sadece Amerika'da en az 15-20 bin TL gibi bir masrafı var..

Karşı tarafın ilk yaptıkları şey Microsoft Windows Phone uygulama marketine marka ihlali başvurusu yapmak oldu, bir gün sonra Microsoft’tan mail geldi benden WhoNear’ı 1 gün içinde marketten kaldırmamı aksi halde geliştirici hesabımın kapatılabileceğini ve mailde ilettikleri bir form ile karşı itirazda bulunabileceğimi söylüyordu. WhoNear’ı Windows Phone marketten kaldırdım ve Microsoft'a cevap yazdım. Bir gün sonra cevap geldi, itirazımı karşı tarafa ileteceklerini ve 14 gün içinde bir mahkeme kararı ile gelmedikleri taktirde uygulamamı tekrar (ve belki..) yayınlayabileceğimi söylediler. Ben de seve seve(!) 14 gün bekleyeceğimi söyledim ve ekstra’dan şunu yazdım; "Microsoft gibi bir firmanın, hukuki bir ispatı olmadığı halde uygulamamı marketten kaldırmaya zorlaması büyük bir haksızlık ve bu beni hayal kırıklığına uğrattı.." eminim yüzleri kızarmıştır :)

Neyse 14 gün sonra cevap geldi, adamlar saat gibi çalışıyor, karşı tarafın elinde henüz bir mahkeme kararı yokmuş(!), Microsoft da bundan sonrasına biz karışmıyoruz isterseniz uygulamanızı tekrar yayınlayabilirsiniz dedi. Ben de tekrar yayınladım, bu arada WhosHere da Amerika’da bir dava açacakmış, bu konuyu da avukatımla paylaştım Amerika’da açacağı davadan sorumlu olamayacağımı söyledi en fazla belki marketlerden (Android, Windows Phone vs.) WhoNear’ı kaldırtabilirmiş.. bekleyip göreceğiz..

Bir hafta önce de Google Android markete başvuru yapmışlar, Google’dan da mail geldi tabi ki:) Bu sorunu kendi aranızda çözmenizi tavsiye ediyoruz aksi halde uygulamanız marketten kaldırılabilir gibi sade bir maildi. Onlara da aynı itiraz mailimi yazdım henüz bir cevap yok..

İşte böyle değişik bir tecrübe, herhalde çok fazla yaşayan yoktur diye paylaşmak istedim:)

Ben normalde girişimci arkadaşlarıma isime çok takılmamalarını, önemli olanın insanlara gerçekten fayda sağlayabilcek, gerçek bir problemini çözebilcek ve sevebilecekleri bir ürün yaratmak olduğunu söylüyorum ki bunu başarırsanız isminizi de severler (instagram çok güzel bir isim mi sizce:b) Ama yine de WhoNear ismini sonuna kadar korumaya çalışacağım. Kesinlikle kimsenin markasını, ismini kullanarak bir avantaj ya da haksız kazanç sağlamak gibi bir düşüncem hiçbir zaman olmadı olamaz da, ben haksızlığa uğradığımı düşünüyorum ve bu yüzden sonuna kadar WhoNear ismini korumaya çalışacağım. Ama tabi ki gerçek dünyada gerçekçi olmak da lazım bu nedenle WhoNear’a alternatif bir isim arayışına da girmiştim ve şu anda o isim hazır ama tabi ki açıklamayacağım, eğer WhoNear ismini değiştirmek zorunda kalırsam o zaman öğrenebilirsiniz :)

Not: Benzer bir problemle karşılaşmış ya da ilgilenen arkadaşlar olursa benimle iletişime geçebilirler seve seve yaşadığım süreçle ilgili daha fazla detayı paylaşabilir, hukuki ve marka tescili konusunda da ilgili arkadaşlarıma yönlendirebilirim.

Teşekkürler.

Gökhan Örün
Kurucu
WhoNear