Windows 8'de BIOS'a Erişmek

Haziran 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Merhabalar,
Windows 8 kullanıcıları için Bios’a erişmek sır gibi. Power tuşuna bastığınızda Bios’u beklerken birden işletim sisteminin devreye girdiğini görüyorsunuz ve işiniz Bios’a düşünce bu konuda sıkıntı duyuyorsunuz. Bu yazımızda bilgisayarın açılışta Bios’u başlatmasını ayarlayacağız.
 1. Fareyi ekranın en sağına getirip veya Windows BIOS (Basic Input/Output System) + C tuş kombinasyonuyla karşımıza çıkan menüden Ayarlar'a tıklıyoruz.
 2. BIOS (Basic Input/Output System)
 3. Çıkan pencereden Bilgisayar ayarlarını değiştir'e tıklıyoruz.BIOS (Basic Input/Output System)
 4. Yeni açılan pencereden Genel sekmesine tıklayıp sağ taraftaki seçeneklerden Gelişmiş başlangıç başlığı altındaki "Şimdi yeniden başlat" butonuna tıklıyoruz.BIOS (Basic Input/Output System)
 5. Bilgisayar yeniden başlatılınca karşınıza yeni bir ekran çıkacak. Bu ekrandan sırasıyla Sorun Gider>Gelişmiş Seçenekler>UEFI Bellenim Ayarları menülerini seçiyoruz.BIOS (Basic Input/Output System)BIOS (Basic Input/Output System)BIOS (Basic Input/Output System)BIOS (Basic Input/Output System)
 6. "Yeniden Başlat" butonuna tıkladığımızda bilgisayar resetleniyor ve yeniden başlatılırken Bios ekranını karşımızda görüyoruz.BIOS (Basic Input/Output System)
UEFI Nedir?
Çoğunuzun bildiği gibi bilgisayarımızın başlayabilmesi için bir tür Marş Motoru olarak düşünebileceğimiz BIOS'u kullanırız. BIOS, bilgisayarlarınızda bulunan bir CMOS yongasında yerleşik olarak bulunan ve bilgisayarınızı açtığınızda işletim sistemini başlatan bir programdır. BIOS, bilgisayarınızın donanımının bir parçasıdır ve Windows'tan ayrı bir programdır. UEFI ise, BIOS'un (temel giriş/çıkış sistemi) yerine koyulmak için tasarlanmıştır. UEFI standardı Microsoft dahil 140'tan fazla teknoloji şirketi tarafından oluşturulmuştur. Yazılım birlikte çalışılabilirliğini ve BIOS'un adres sınırlamalarını iyileştirmek için tasarlanmıştır. Bazı yerlerde EFI olarak geçmesinin sebebi ise şudur: Orjinal spesifikasyonu ilk oluşturan Intel idi. Bu spesifikasyonun ilk versiyonu EFI olarak adlandırılmıştı ve EFI 1.10 versiyonu şeklinde belirtiliyordu. 2005 yılında EFI Spesifikasyonu’nun daha yaygın olarak benimsenmesi ve geliştirilmeye devam edilmesini sağlamak için sektör genelinde bir organizasyon olarak Evrensel EFI Forumu gerçekleştirildi. Bu sektör grubu, EFI 1.10 Spesifikasyonu’ndan yola çıkarak yeni spesifikasyonlar hazırladı ve bunları Evrensel EFI Spesifikasyonu (UEFI) adıyla duyurdu.
UEFI'nin avantajlarından bazıları şunlardır:
 • Başlangıç veya başlatma öncesi işlemini bootkit saldırılarına karşı korumaya yardımcı olarak daha iyi güvenlik.
 • Daha hızlı başlangıç süresi ve hazırda beklemenin ardından daha çabuk sürdürme.
 • 2,2 terabayttan (TB) daha büyük sürücülere destek.
 • Sistemin başlangıç süresince 17,2 milyar gigabayttan daha fazla adreslemeye kullandığı modern 64 bit cihaz sürücülerine destek.
 • BIOS'u UEFI donanımıyla kullanma özelliği.