Windows Azure platformuna geçiş #2 - Web Server

Mayıs 2013 | Hakan Köse, İnternet Girişimcisi
Daha önceki yazımda SQL sunucunun taşınmasından bahsetmiştim: inploid.com/post/windows-azure-platformuna-gecis-1-sql-serve...

Şimdi ise web uygulamanızı tamamen Azure platformuna taşıma işleminden bahsedeceğim. Adımlar kısaca şu şekilde:

 1. Windows Azure üzerinde bir web site oluşturun: Bu adımla ilgili baz detaylı açıklamalar mevcut şu şekilde: windowsazure.com/en-us/develop/net/tutorials/get-started veya windowsazure.com/en-us/manage/services/web-sites/how-to-crea...
  Bunların her ikisinde de salt olarak quick create anlatılmamış ama bu linklerin içinde bazı bölümlerde bulabiilirsiniz.
 2. Oluşturduğunuz web sitesine uygulamanızı publish edin, şurada adımları anlatılmış: blogs.msdn.com/b/avkashchauhan/archive/2012/06/26/deploying-...
Buraya kadarki adımlar çok kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz şeyler. Ancak kritik nokta şu ki, Azure üzerinde oluşturduğunuz web sitesinin kendi alan adınız ile çalışabilmesi için bazı ek işlemleri çok dikkatle gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ben bu bölümü 2 parçaya ayırıyorum:

 1. Azure Web Site Configuration (Scale)
 2. Azure Web Site Custom Domain Configuration
Azure yönetim portalında web sitenizi seçerek ve ardından SCALE panelinde girerek göreceğiniz bazı ayarlamalar var. Burada 3 seçeneğiniz bulunuyor: Free, Shared ve Reserved.

Bununla ilgili faydalandığım bir yazı: brentdacodemonkey.wordpress.com/2012/12/11/windows-azure-web...

Free: Belli sayıda web sitesini, belli sınırlamalar ile ücretsiz olarak oluşturulabilir, ancak kendi alan adınız üzerinde bu siteleri çalıştıramazsınız. Web siteleriniz mywebsite.azurewebsites.net gibi alan adında koşacaktır. Toplam 1GB alanınız bulunur.

Shared: Web sitelerinizin her biri için 1GB alanınız bulunur ve bazı sınırlara kadar ücretsiz olarak ve kendi alan adınız üzerinde kullanabilirsiniz. Ancak, shared olduğu için hizmeti sunan sunucuların konfigürasyonu ile ilgili bir değişiklik yapamazsınız ve sunucu üzerinde başkalarının hizmetleri de çalıştırılıyordur.

Reserved: Bu sunucu size ayrılmıştır ve her site için 10GB alanınız mevcuttur, veritabanı sınırınız yoktur ve sunucu seçenekleri bulunur: Small, Medium, Large.

Bu 3 seçenekten 1.si zaten işinizi görmeyecektir, ancak 2 ve 3 arasında bir tercih yapmanız gerekir ise fiyatları biraz incelemenizde fayda var, kararınız fiyatlandırmaya göre değişebilir: windowsazure.com/en-us/pricing/calculator

Seçiminizi yaptıktan sonra artık son kalan işlem kendi alan adınız üzerinde web uygulamanızı çalıştırabilmek olacak. Bu işlem biraz kör dövüşüne benziyor çünkü alan adı yönlendirmenizi yaparken DNS değişikliği yapıldığında yeni ayarların etkili olması zaman alıyor, bazen 1 saat bazen 1 gün. Bu sebeple sitenize nereden erişim sağlanabildiğini görebilmek için trace ile izlemeniz veya ninjacloak.com veya ktunnel.com gibi sitelerden bakmanız yerinde olur. Ayrıca trace için; network-tools.com gibi yerleri kullanabilirsiniz. Siteye o anda kim nereden erişim sağlayabiliyor ve sağlayamıyor anlamak biraz güçleşiyor. Gelelim bu işlemi nasıl tamamlayacağınıza..

Hemen takip edilecek dökümanı vereyim: windowsazure.com/en-us/develop/net/common-tasks/custom-dns-w...

Burada anlatılan adımları birer birer uygulayabilirseniz işiniz gerçekten 5 dakikada bitiyor. Ancak, alan adı yönetim panelinizde (alan adı sağlayıcısı) size verilen hizmet açık ve anlaşılır ise bu çok kısa sürüyor. Ancak, eğer kendi sunucunuz DNS server olarak servis veriyor ise ve bu ayarlamaları kendi sunucunuz üzerinde yapacaksanız, bu konuda bilgili birinin bu işlemleri dikkatlice gerçekleştirmesi gerekir. Biz bu işlemleri yaparkenSerkan Köse (@serkan) bu konuda tecrübeli olduğu için küçük aksamalarla halledebildik.

Alan adı yönlendirmesinde başarılı olursanız, artık neredeyse tüm taşınma işlemi tamamlanmış oluyor. Neredeyse diyorum, çünkü ek olarak yapılacak detay işler devam ediyor.

 • Statik dosyaların taşınması
 • İhtiyaç varsa FTP kullanıcısı oluşturma
 • Storage ve CDN kullanımına geçiş
 • Https desteği ve SSL sertifika işlemleri
 • ....
 • ..
Buna benzer bir çok iş sizi bekliyor olacak. Tüm bunlara hazırlıklı olmanız gerekiyor..

Biraz zahmetli görünüyor evet, ama tüm işlemler bittiğinde rahat bir nefes alıp erişimi çok daha rahat ve çok daha sağlam taş gibi bir uygulamanız olacak. Üstelik, tüm dünya üzerinden erişimi daha hızlı olan bir sisteme sahip olacaksınız.

Windows Azure'un gerçekten çok başarılı bir iş olduğunu düşünüyorum. Genel olarak dökümantasyon gerçekten çok iyi yapılmış, çünkü tüm süreç boyunca en anlaşılır kaynaklar onların kendi hazırladığı kaynaklar olarak işimizi gördü. Ayrıca, sunucuları konfigüre etmek ve sisteme müdahale edebilmek gerçekten çok basit bir arayüz üzerinde gerçekleştirilmiş, fiyatlandırmalar benim düşünceme göre uygun ve mantıklı görünüyor. Tüm bu sebeplerden ötürü Microsoft'u tebrik etmek lazım diye düşünüyorum.

Windows Azure ve migration konusunda başka yazılar da yazmayı planlıyorum. Bugünden sonra yine vakit ayırabilirsem, yakın zamanda aktarmaya çalışacağım.

Windows Azure