Windows PC ile Mac'i Yönetmek

Şubat 2013 | Serkan Köse, Girişimci
Windows PC kullanırken yan tarafta başka bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızın ekranına yerinizden kalkmadan geçmek veya önünüzdeki bilgisayarın klavye ve mouse'u ile onu yönetmek isteyebilirsiniz (ben sürekli kullanıyorum). Bunu gerçekleştirmek için birkaç alternatifiniz var ve ben deneyip bulduklarımdan en iyi 2 tanesini burada paylaşmak istedim. Bunlar:
Share-Mouse programını ilk duyurulduğundan beri bekliyorum ve geçenlerde ilk versiyonu yayınlandı. Açıkçası kurulum ve kullanım olarak o kadar basite indirgemişler ki, neredeyse hiçbirşey yapmanız gerekmiyor.Synergy, çok uzun süredir kullanıyor olmama rağmen ayarlarını biraz daha karmaşık olması ve PC-MAc uyumunda yaşadığım problemler nedeni ile gözümden düşmüştü zaten :).


Share-Mouse ayarı görsel hale getirdiğinden ekranları sürükle bırak ile yerleştirebiliyorsunuz :)

Synergy

Mac ile PC arasında hiçbir sorun yaşamadan neredeyse sadece kurulum yaparak kullanmaya başladım.

Synergy için ise biraz daha görsel olmayan ayarlama yapmanız gerekiyor.

Synergy

Önce ekranlara birer isim atıyorsunuz (her makinede elbette ki kurulu olmalı). Daha sonra ekranın sağ, sol, üst, alt köşesinin (0-100%) hangisinin sağda veya solda olduğunu alttaki panelde belirleyerek kurallar tanımlıyorsunuz. Burada ekranların masaüstündeki yerleşimini siz bildiğiniz için bu ayarlamaları sizin yapmanızı istiyor ve malesef görsel bir ayarlama arayüzü yok.

Sonuç olarak; son zamanlarda kullanmaya başladığım share-mouse progamını tavsiye ederim. Ben şahsen oldukça faydalanıyorum ve bu konuda program arayanların bu yazı ile hızlıca sonuca ulaşmalarına umarım yardımcı olabilmişimdir.

Download linkleri: