Windows Phone 8.1'de geleceği iddia edilen özellikler

Aralık 2013 | Ahmet Küçükoğlu, Yazılım Geliştirme Uzmanı
Microsoft, Windows Phone 8. 1'de ne gibi özelliklerin geleceğini sır gibi saklamaya devam ediyor lakin teknoloji dünyasında çok fazla sızdırılma haber var. Aylardır her siteyi takip etmeye çalışıyoruz. İşte Windows Phone 8. 1 ile geleceği iddia edilen özellikler.

1. Notification Center
Android ve iOS'da telefonun yukarısından kaydırılarak açılan Notification Center Windows Phone 8. 1'de de olacak. Ama bu Notification Center'ın nasıl görüntüleceği konusunda farklı sitelerden farklı iddialar ortaya atıldı. Kimisi telefonun yukarısından uzun şekilde aşağı kaydırılma suretiyle açılacağını, kimisi LiveTile şeklinde sunulacağını tıklanıldığında bildirimlerin geleceğini iddia etti.

Yorumum : Uygulama açıkken modern arayüze dönüp Live Tile'e tıklamak çok zor olur diye düşünüyorum. Yukarıdan aşağıya doğru açılmasının uygun olacağını düşünüyorum.
Windows Phone

Windows Phone

2. Control Center
Android'de telefonun yukarısından aşağıya doğru açılan barda, iOS'ta ise telefonun aşağısından yukarıya açılan barda bulunan Control Center Windows Phone 8. 1'de de olacak. Notification Center'ın tam aksine telefonun yukarısından aşağıya kısa kaydırılmasında Control Center'ın çıkacağı iddia ediliyor.
Yorumum : Control Center'ın telefonun sol tarafından açılmasını tercih ederdim. Ama bekleyip görmek lazım.

3. Software OS Buttons
Bilindiği gibi Windows Phone'da 3 adet kapasitif buton bulunmakta ve bu butonlar akıllı telefon cihazı üzerinde bulunmakta. Back, Home ve Search butonları. Microsoft'un Android'de olduğu gibi bu fiziksel butonları kaldırıp OS'un içerisine eklemek istediği iddia ediliyor. Bu şekilde akıllı telefon cihazı üreten firmaların üzerinden bazı yükleri alacağı ve güncellemelerle bu butonların artırılıp, eksiltilmesi düşünülüyor.

Yorumum : OS'un gelişimi açısından bu gelişmeyi çok doğru buluyorum. Çünkü her güncelleme ile insanlara yeni akıllı telefon aldırma politikasından vazgeçmesi gerekli.

4. Application Group
Android ve iOS'ta bulunan uygulamaları bir grup altında toplama özelliğinin Windows Phone 8. 1'de de olması bekleniyor. Modern arayüzde birden fazla live tile seçme imkanı vererek bu işlemi yaptırılacağı iddia ediliyor.
Yorumum : Birden fazla Live Tile seçtirme imkanı vermesi hem uygulamaları gruplamamazı sağlayabilir, hem de toplu işlemler yapmamızı sağlayacaktır. Güzel fikir.

Windows Phone

5. Kortana
iOS'ta bulunan sesli asistan Siri'nin Windows Phone'daki karşılığının Kortana olacağı iddia ediliyor.
Yorumum : Microsoft'un sesli yönetim konusundaki tecrübesi OS'a aktarması çok güzel bir gelişme. Siri'den daha iyi olacağını düşünüyorum.

Windows Phone

6. Quick Reply
iOS7'de olduğu gibi gelen mesaja hızlı bir şekilde cevap verilebileceği iddia ediliyor. Notification'ın üzerine tıklanıldığında Message uygulamasına gitmeden hızlı bir hızlı şekilde mesaj yazıp gönderilebileceği iddia ediliyor.

Windows Phone

7. Micro SD Support ve File Manager System
Android'de olduğu gibi uygulamaların MicroSD karta yüklenebileceği ve gelişmiş bir dosya yöneticisinin geleceği iddia ediliyor.

8. Advanced Volume Controller
Her uygulamanın ayrı şekilde ses ayarlarının yapılabilmesinin sağlanacağı iddia ediliyor.