Windows Phone uygulamanızı deneme (trial) ve satın al (buy) seçenekleriyle markete yollamak.

Eylül 2012 | Aleks Mutlu, Mobil Yazılım Uzmanı
Ufak bir uygulama ile uğraşıyordum geçen günlerde, dedim hem deneme, hem ful sürümü olsun. Satıp milyon dolarlar kazanacağımdan değil de ileride daha düzgün bir uygulama yazarsam hazır da öğrenmiş olurum diyerekten..

İşin senaryosu şu;

Tek bir tane Xap dosyası oluşturuyorsunuz,

Microsofttaki amcalar da size uygulamanın telefonda yüklü olan versiyonu Trial mı yoksa Full Licence mı bunun bilgisini veren bir Boolean dönüyor.

var license = new Microsoft.Phone.Marketplace.LicenseInformation();

IsTrial = license.IsTrial(); //public static Boolean IsTrial


Siz de dönen bu boolean ile eğer IsTial == true ise şöyle kısıtlamalar olacak, eğer IsTrial == false ise şunları yapacak diye belirtiyorsunuz

Bu kontrolü her yerde tek tek yaptırmamak için IsTrial adlı Boolean ımızı public static bir Boolean olarak tanımlamakta fayda var. Boşu boşuna her seferinde yenilemeye gerek yok.

Çok fazla kod detayına girmiyorum, kodları vereceğim linkte bulabilirsiniz, yine windowsphonegeek döktürmüş. Copy paste yapmaya gerek yok. Oradaki kodları alarak birebir yazabilirsiniz. Maksat oradaki senaryoyu anlatmak.

windowsphonegeek.com/articles/creating-a-windows-phone-7-trial-application-ımplementation-and-best-practices

İlerleyen zamanda uygulamam yayınlanırsa tamamen Türkçe, adım adım herşeyi anlatan bir makale yazabilirim. Ancak şuanki yoğunluğumdan dolayı anca 10 dakika ayırabiliyorum :)