Yabancı El Sendromu

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Bu hastalık hakkında bir şey bilmediğinizi düşünüyorsanız bir kez daha düşünün derim. Dr. Strangelove yada How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'u izlediyseniz, bir şeyler biliyor olabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, bu hastalıkta insanın eli kendi kendine hareket eder. Fonksiyonları devam eder ama artık kişinin zihinsel kontrolü altında değildir.

Bu çok nadir görülen bir rahatsızlıktır ve anarşik el olarak da bilinir. İlk olarak 1909 yılında adı konuldu ve o zamandan beri yalnızca 50 kişide görüldü.

Elleri kontrol eden birincil motor korkteksin, premotor korteksten izole olmasıyla oluşur ve hastalar ellerinin aklı varmış gibi hissederler. Çoğu hastanın kendine saldırdığı rapor edilmiştir. Bazı hastalar ise durumu abartıp ellerine isim bile vermiştir.

Yabancı el sendromu insana gerçekten istemediği şeyler yaptırabilir. Sol beyin mantık, analitik düşünce gibi işleri yürütürken, sağ beyin duygusal tarafı temsil eder. Sağ yarımküre kontrolden çıkmışsa, duygular kontrol dışında da olsa işlevlerini sürdürürler. Bu durumda sol el mantığın bastıramadığı duyguları ortaya çıkarır. Örneğin yabancı el sendromu hastası birisi patronundan nefret ediyorsa, istemsiz olarak patronlarına tokat atabilirler. Yine aynı şekilde yabancı el sendromu hastası depresyona girdiğinde ve ölme isteği duyduğunda, eli onu öldürmeye çalışabilir.

Hastalığın tedavisi yoktur ama neyse ki çoğu hastanın bu durumu hayat boyu sürmez. Hasar bir derece iyileşir ve kişi tekrar elini kontrol edebilir.

Hastalıklar