Yanıt Vermeyen Programlara Kesin Çözüm

Nisan 2014 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Burada anlatacağım normal kullanıcılara yönelik bir olay. Genelde bilgisayarımız bazı yazılımlarda kasılır, yazılım bir türlü kapanmaz. Nitekim Windows 7 ve 8'e bu konuda güvenmemize rağmen hala daha bazı uygulamaların inatla RAM'i meşgul ettiğini görüyoruz. Burada anlatacağımızı öğrenmeniz gerçekten sizi bazen eziyet verici bu işten kurtarabilir.

Senaryo üzerinden gidelim. Bir yazılımı çalıştırdık. Diyelim ki bu yazılım Photoshop oldu. Öylece kalmış durumda ve kapanmıyor.
 1. Crtl+Shift+Esc tuşuna basarak Görev Yöneticisi'ni açın.
 2. Donan programın üzerine sağ tıklayın ve menüden İşleme Git... seçeneğini seçin.
  341
 3. Burada Windows’un programa verdiği yansıma adı vardır. Resimde görüldüğü gibi Photoshop’un ismi photoshop olarak geçiyor. Burada yazan yansıma ismini aklınızda tutun.
  341
 4. Yeniden Uygulamalar sekmesine gelin ve Yeni Görev... butonuna tıklayın.
 5. Karşınıza çıkan pencereye cmd yazarak komut istemini açın.
  341
 6. Komut istemi açıldıktan sonra gireceğiniz komut şu şekilde olmalıdır:
  tskill photoshop341
  Sizin bilgisayarınızda hangi program donmuşsa onun yansıma ismini anlattığım gibi öğrenin ve komutta Photoshop ismi yerine o ismi yazın. Enter'a tıkladığınız anda program kapatılır.
 7. Program kapatıldıktan sonra bazen başlat menüsü, görev çubuğu ve masaüstü kaybolup sadece duvar kağıdı görülebilir. Yaklaşık 2-3 saniye sonra geri gelir. Eğer geri gelmezse aşağıdaki kodu yazıp Enter'a bastığınızda geri gelir:
  start explorer