Yaz Kaşıntılarından Kurtulun!

Haziran 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Kaşıntı

Böcek ısırıkları ve açık hava maceralarıyla yaz mevsimi,
kaşınan bir cilt ve can sıkıcı kırmızı kabartılar anlamına gelir. Neyse ki bu yazımız yazın cildinizi nasıl korumamız gerektiğine ilişkin bilgi vererek
kaşıntıdan kurtulmanızı sağlayacak. Güneş yanığının cilt sorunlarını daha da
kötüleştireceğini unutmayın.
Bu nedenle, her gün dışarı çıkmadan önce SPF30
geniş spektrumlu güneş kremi kullanın.

  • İsilik
Kaşıntı
İsiliğin nedeni, tıkanan ter bezleridir. Sıcak ve nemli havalarda, bacak araları veya cildin kıvrım bölümleri gibi sürtünmeye açık bölgelerde görünür. Açık havada oynamayı veya spor yapmayı düşünüyorsanız, cildinizin nefes almasını sağlayacak hafif ve bol giysiler giyin. Ayrıca, gözeneklerinizi tıkayarak isilik oluşumunu kolaylaştıracak ağır vücut losyonlarından uzak durun. Güneşte kaldıktan sonra başınız döner ve mideniz bulanırsa vakit kaybetmeden doktorunuzu arayın; bunlar sıcak çarpması belirtisi olabilir.

  • Böcek Sokmaları
Kaşıntı
Sinekler, sivrisinekler, ateş karıncaları ve diğer haşaratlar, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. En iyi korunma yolu: Özellikle güneşin doğduğu ve battığı saatlerde haşarattan koruyucu losyon kullanın. Sivrisinekler durgun suda üredikleri için, partilerin ardından ya da örneğin havuzda yüzdükten sonra havuzunuzdaki, buz kutunuzdaki ve diğer kaplardaki kirli suyu atın. Sivrisinek ısırığının çevresinde kırmızı renkte, hedef tahtasına benzer bir daire görürseniz doktorunuza başvurun; Lyme hastalığının belirtisi olabilir.
olabilir.
  • Zehirli Bitkiler
Kaşıntı
Doğa yürüyüşünden veya bahçede geçirdiğiniz bir akşamüstünden sonra cildinizde kırmızı şişlikler veya sulu kabarcıklar görebilirsiniz. Gördüyseniz, zehirli sarmaşık, zehirli meşe veya zehirli sumakta bulunan yağın neden olduğundan daha fazla rahatsız edici bir cilt sorunu olmadığını biliyorsunuzdur. Bu bitkilerden birine sürtünmüş bir bahçe aletine veya evcil hayvana sadece değseniz bile kızarır ve kaşınırsınız.

Bulunduğunuz bölgedeki zehirli bitkileri tanıyın ve cilt hastalıkları uzmanınızdan reçetesiz satılan koruyucu losyon önerisi alın. Açık hava yürüyüşlerinde uzun pantolonlar ve uzun kollu giysiler giyin, bunları çıkardıktan sonra da sıcak suyla yıkayın. Bahçe işleri için de tek kullanımlık eldivenler kullanın veya işiniz bittikten sonra eldivenlerinizi yıkayın ve aletlerinizi alkolle silin.

Zehirli bitkiye temas ettiğinizde, etkilenen bölgeyi 30 dakika içinde su ve sabunla yıkarsanız kızarık oluşma ihtimalini azaltabilirsiniz. Kızarıklık göz, ağız veya genital organlarınızın çevresinde olup da şişkinliğe veya acıya neden olursa doktorunuza başvurun.

  • Güneş Alerjileri
Kaşıntı
Güneşe çıkar çıkmaz cildinizde kızarıklık ve kabartılar görürseniz; cildiniz, güneşe karşı hassas olabilir. Bu, ya kalıtsaldır ya da antibiyotik ya da ibuprofen gibi bir ilacın neden olduğu bir durumdur.

Güneşe karşı hassas bir cildiniz varsa, açık havaya çıktığınızda özel önlemler almanız gerekir. İki saatte bir güneş kremi sürün. Güneş gözlüğü ve şapka takın, uzun kollu tişört ile uzun pantolonlar giyin, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin (sabah 10 ile öğleden sonra 3 saatleri arasında). Güneşte bulunduktan sonra baygınlık veya ateşlenme hissederseniz vakit kaybetmeden bir doktora başvurun.

  • Yüzücü Kaşıntısı
Kaşıntı
O masmavi su, düşündüğünüz kadar temiz olmayabilir. Tatlı suda yaşayan küçük parazitler ve tuzlu suda bulunan deniz bitleri vücudunuza yapışarak küçük kırmızı kabartılara neden olabilir.

Bunlara maruz kalma riskini azaltmak için, su kirliliği uyarısının olduğu yerlerde ve bataklık bölgelerde yüzmeyin ya da yürümeyin. (Klora karşı alerjiniz yoksa, klorlu havuzlarda yüzmekte sorun yoktur.) Sudan çıktıktan sonra havluyla kurulanın ve en yakın zamanda duş alın. Mayonuzu ve yüzme ekipmanınızı (palet, şnorkel vs.) sirke veya alkolle durulayın, daha sonra mayonuzu sıcak suyla yıkayın. Parazit veya bitten etkilenmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuzu arayın.

Kaşıntı