Yaza Özel Sağlık Önerileri

Haziran 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Yazın şişen ve kötü kokan ayaklar, birçok kişinin kabusu olabiliyor. Ödemin inmesi için ayakları kalp seviyesinden yukarı kaldırmak ve bol bol soğuk su uygulaması yapmak ayaklar için oldukça yararlı olacaktır.
Yaz Mevsimi


Yazın sıcakların artması ile ayakta oluşan mantarlar kolaylıkla çoğalır ve bu da ayakta kokuya neden olur. Kişi ayakları kokmaya başladığında bir hekime başvurarak bununla ilgili yardım istemelidir. Ayaklarınızı ıslak tutmamak, ince pamuklu çorap kullanmak, çoraplarınızı her gün değiştirmek ve aynı ayakkabıyı her gün giymemek alınabilecek önlemler arasındadır.
Yaz Mevsimi
Bunun yanında uzun süreli ters bir etkiye maruz kalan kaslarda spazm nedeniyle ağrı ve fonksiyon kaybı olabilir. Bunun giderilebilmesi için spazma uğrayan kas grubunun hareketinin azaltılması, sıcak uygulama ve uzman bir hekimin önerisi ile kullanılabilecek ilaç tedavisinin yapılması şarttır. Klimalardan etkilenmeyi azaltmanın en önemli yolu, bu ortamlarda klimaların üflediği soğuk havanın direkt olarak üzerinize gelmemesini sağlamaktır.
Yaz Mevsimi

İnsanın başına gelebilecek en ağrılı ve tehlikeli olaylardan birisi de havuzda yüzerken kramp girmesidir. Kramp; kasların çalışırken gerektiği kadar kan ve enerjiyi alamamasından kaynaklanır. Kramptan kurtulmak için kan akımının azalmasını sağlayacak bir olayın gerçekleşmesi gerekir. Kişi, aniden soğuk bir suya girmekten, ısınmadan yüzmeye başlamaktan kaçınmalıdır. Eğer kramp girerse yapılacak ilk şey sakin olup, bir yere tutunmaktır. Kasın tekrar gevşeyebilmesi için, cildi delmeyecek şekilde sert bir cisimle uyarı verilmesi gerekir. Ancak böyle bir şeyin denenebilmesi için sudan çıkmak şarttır. Bunun yanında kasın enerji tüketimini azalttığı için önce soğuk uygulama yapılması önemlidir. İlerleyen zamanda, ağrı olmadığı takdirde sıcak uygulama yapılması faydalı da olabilmektedir. Kişi sudan çıktıktan sonra kasın gevşemesini sağlamak gerekir. Genellikle kramplar, bacak kaslarında görülmektedir. Kasılma masajla rahatlıkla da önlenebilir.
Yaz Mevsimi

Havuz kazalarını önleyebilmek için gerekli güvenlik talimatları havuzu kullanan insanların görebilecekleri şekilde yazılır. Bunlara dikkat edilmesi önemlidir. Bununla birlikte havuzu kullanmadan önce ilgili kişilerin uyarılarına dikkat edilmelidir. Ayrıca, yemek yedikten hemen sonra yüzülmemeli, havuza birden atlanmamalı, yerlerin kaygan ve ıslak olduğu düşünülerek terlik kullanılmalı ve dikkatli yürünmeli, ısınmadan yüzmeye başlanmamalıdır.
Havuzda oluşan kazaların büyük çoğunluğu şakalaşmalardan ve dikkatsizliklerden kaynaklanır. Bunu önlemenin en önemli yolu; bu tür şakalardan uzak durmak, havuz içinde ve dışında dikkatli olmaktır.
Yaz Mevsimi

Belirli bir yükseklikten havuza atlandığı zaman su, beton gibi etki göstermektedir. Bu yüzden havuza girerken sakin bir şekilde girilmelidir. Bununla birlikte sadece suya dikkat edilmemeli, havuzda bulunan diğer unsurların da yaralanmalara yol açacağı unutulmamalıdır. Yüzerken yapılacak ters bir hareketle boyunda ağrı oluşabilir. Ancak bu durum hemen boyun fıtığı şeklinde yorumlanmamalıdır. Bunun yanında kemik sağlığının sağlanabilmesi için yüzme çok faydalı bir spordur. Yerinde ve zamanında yapıldığı zaman birçok faydası bulunmaktadır. Belli bir stilin değil, her stilin kemik sağlığı üzerinde yararı vardır.

Yaz Mevsimi

Bunun yanında dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Bunlar:
  • Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmayın.
  • Özellikle çocukların ve yaşlıların güneşten korunmasını sağlayın.
  • İlk altı ayda olan çocuklarınızı güneşten koruyun. Çünkü bu çocukların ciltleri çok daha hassastır.
  • Tatil esnasında yapılacak olan spor faaliyetlerinde dikkatli olun, yaşınıza uygun spor yapın ve spora başlamadan önce mutlaka ısının.
  • Böcek sokmalarına karşı dikkatli olun, herhangi bir belirti olduğunda hemen bir hekime başvurun.
  • Herhangi bir kazadan sonra sağlığınızla ilgili problem yaşadığınızda hemen size en yakın hekim ya da hastaneye başvurmanız, sağlığınıza çabuk kavuşmanız açısından son derece önemlidir.