Yeni Başlayanlar İçin Basit Rötuş

Nisan 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Merhabalar, bu yazımızda fotoğraflarınızda yüzünüzü daha güzel gösterecek bir ipucu vereceğiz. Üstelik kullanacağımız program fotoğrafçılık devi Photoshop olacak.
Photoshop’ta rötuşun kendimce sınıflandırdığım iki türü var: Birisi profesyonel rötuş, diğeri basit rötuş. Biz basit olanını işleyeceğiz. Ayrıca başlamadan önce Photoshop CS3 versiyonunu kullandığımı fakat anlattıklarımın diğer versiyonlarda farklı olmadığını belirtmemde fayda var.

Önce fotoğrafımızı seçiyoruz ve Photoshop’la birlikte açıyoruz. Soldaki araç kutusundan “Healing Brush Tool” aracını seçiyoruz (Kısayol olarak J ‘ye basın yeter. Resim 1):

Photoshop

İşleme başlıyoruz şimdi. Bir sivilceyi, akneyi, cilt lekesini –artık neyse- gözünüze kestirdiniz. Şimdi fırçanızı, seçtiğiniz lekeli bölgeye en yakın temiz bir cilt bölgesi üstüne getiriyorsunuz ve önce Alt tuşuna basıyorsunuz sonra da farenizin sol tuşuna tıklıyorsunuz (Resim 2):

Photoshop

Evet, aslında tüm işlem burada bitti. Yaptığımız işlemin mantığına gelince: Cildin temiz olan bir bölgesinden fırçamızın yuvarlak sınırları içinde bir doku örneği alıyoruz ve bu temiz doku örneğini kirli dokunun üzerine yamalayacağız :)

Eğer temizlemek istediğimiz bölge büyükse ve fırçamızın boyutu burada küçük kalıyorsa fırça boyutunu büyütmek için sağ tıklıyoruz ve “Diameter” yazısı altındaki barı kullanarak fırça boyutunu ayarlıyoruz (Resim 3):

Photoshop

Ayrıca aynı yerdeki “Hardness” değerini 0’a düşürmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü 100’lük değer, fırça konturlarının gözükmesine neden olabilir ve hoş bir görüntü oluşmaz.

Tüm bu işlemlerden sonra kirli bölgeyi tıkladığımız gibi artık temiz olduğunu göreceğiz. Aynı şekilde diğer lekelere de bu işlemi uygulayacağız ve ortaya daha temiz bir görüntü çıkacak. Lekelerin büyüklüğü ve küçüklüğüne göre fırça boyunuzu ayarlamayı unutmayın!

Daha iyi anlamanız için aşağıdaki video klip yardımcınız olacaktır: