Yeni eğitim sisteminde 4 + 4 + 4 rakamlarındaki dinsel ve ekonomik sır.

Ağustos 2012 | Hakan, Bütçe Uzmanı
Aslında bu yazıya başlarken çok uzun bir metin öngörmüştüm. Ancak uzun uzun yazmanın asıl amaçtan uzaklaşılma riski ve yazacaklarımın gümbürtüye gitme ihtimali doğuracağından direk konuya gireceğim.

60 aylık çocuk zorunlu olarak ilkokula başlayacak ve 4 yıl okuyacak, yani 48 ay. 60 aylık bir kız çocuğu 48 ay sonra 108 aylık olacak yani 108/12 = 9 yaşında olacak.


Peki nedir bu dokuz yaşın sırrı kız çocukları için. Kız çocuklarında hanefi mezhebine göre ergenlik 9 yaşında alt sınır olarak başlar. Yani ergenliğe girmiş bir kız çocuğudur artık. Bu bilgi benim bilgim değil diyanetin linkini veriyorum oradan altındır: inploid.com/post/diyanet-isleri-evlilik/

Ergenliğe giren 9 yaşında bir kız, örtünmeli ve farzları yerine getirmelidir yine hanefi mezhebine göre. Hatta bu kız evlenebilir. Dini nikah için ergenliğe girmiş olmak yeterlidir. Yine aynı sitede, devletin sitesinde, bunu görebilirsiniz. Yani bu çocuklar ilk okuldan sonra sadece imam hatip orta okullarına gidebilecekler dini olarak, diğer okullar caiz değil zaten çünkü artık ergenler, tesettüre uygun olan özel orta okullar pıtırak gibi çoğalacak gerçi orası garanti.


Peki erkek çocuklar için durum nedir. 60+48+48 =156 yani orta okul niyetine okutulan ikinci 4 yıl. 156/12= 13 bu da hanefi erkek çocuklarının ergenliğe girdiği 12 yaşa yakın bulunmuş en yakın ortaokul başlama yaşıdır. Kaynak gösterelim buyurun diyanetin resmi sitesi erkek çocukların ergenliği bahsi inploid.com/post/diyanet-isleri-evlilik/

Bu 13 yaşındaki çocuk artık tıpkı kız çocuk gibi bu yaşta her şeyden sorumludur ve hatta evlenebilir dini olarak. Bu yaşlarda yapılan cinsel ilişkiler tüm dünyada çocuk istismarı ve tecavüzü/tacizi olarak değerlendirliyor.

4 + 4 + 4 ün dini olarak rakamsal sırrını çözdük sanırım. Atla deve değil devletin resmi web sitesini de kaynak olarak verdim gerisini o sayfayı baştan sonra okuyarak anlayabilirsiniz. Altmış yaşındaki azgınlar gibi adamlar bayram yapar artık. Örnek davalar vardı geçmişte.

Gelelim bu işin ekonomik boyutuna. Yukarıda değindim erkek ve kadın tesettürüne uygun özel orta okullar, liseler ve tabii bunları tercih etmeyenler için laiklerin orta okulları, liseleri tabii hepsi özel.

Peki neden özel, çünkü bu sistemde düz lise yok, yani çocuğunuz orta okula anadolu lisesine giremediyse önünüzde iki tane devlet okulu seçeneği var ya meslek lisesi ya da imam hatip lisesi başka devlet okulu yok. Peki bu çocuklar üniversiteye nasıl gidecek. Özel liseler ne güne duruyor yahu gönderin oraya. Paranız mı yok o halde tıpış tıpış sanayiye. Ara eleman olarak çıraklık meslek okullarına başka yer kalmadı maalesef.

Sonuç çocuk gelinler, çocuk işçiler.

İşte 4 + 4 + 4 Dinsel ve ekonomik sırrı budur.

Bir küçük tespit daha yapayım bitireceğim söz :)

60 aylık çocuk için bakan açıklama yaptı değil mi? Dedi ki "bu çocuklara özel eğitim vereceğiz öyle bildiğiniz gibi ilkokul 1 eğitimi okuma yazma filan değil oyun ağırlıklı bir eğitim". Şimdi 1 yıl bu süre için çıkın 4 yıllık eğitimden, geriye 3 yıl kaldı yani bir ilkokul çocuğu 3 yılda mezun oldu ve dahi yani sadece 3 yıl akademik eğitim aldı. Sonra hoop orta okula yani bu sistem ile ilkokul sadece 3 yıl, 4 yıl değil maalesef.

ZATEN OKUMUŞ ADAM GEREKSİZ ADAM YAW, KIZLAR KOCAYA ERKELER USTAYA AMAAAAAN BENDE NE DİYOM Kİ?