Yine minibüs devriliyor ve 13 yaralı var. Medeni bir ülkede polisin ve basının yapacağı ilk şeyler aracın lastikleri ve fren hidrolik borularının durumuna bakmak olurdu. Bizde bir ayağı kırık sandalye aklından daha fazlasına sahip polis ya da gazeteci yok mu? Fotoğraf diğer taraftan çekilse bu iş yapılmış olur.

Kasım 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
Zeka ortalaması dünyanın oldukça altında olan bir ülkede yaşıyoruz. Tıpçılar vb yaralılarla ilgilenirken polisin de aracı incelemesi lazım.
 • Devlet nerede?
 • Araç muayenesi kaçaklarının cezalarını bildiğiniz üzere 1/10 gibi miktarlara düşürdüler. Yakalandığında 10 TL ceza ödeyecekse ticari araç sahibi 200 TL muayeneye verir mi?
 • Neden versin zaten?
 • Bir de muayenede adamın gözüne sokulması gereken eksiklikleri tamamlamanın ücreti de var. Tabii ki ticari araç sahibi ticaretin gereği karını maksimize etme amaçlı kısabildiği tüm masrafları kısacaktır. Can alıcı (gerçekten can alan) masrafların kısılmamasını devlet kontrol etmeli.
İddia ediyorum bu minibüsün de son aylarda devrilen 5-6 mini-, midi- ve otobüslerinki gibi lastikleri kabak fren boruları da sızdıracak kadar paslıydı. Şoförü ise diğerleri gibi asgari ücretle çalışan, ilkokul üçten terk, bırakın 13 canı, kedinizi bile emanet edemeyeceğiniz biri. Devlete sorsanız önce fıtrat derler, ardından şehit ya da gazi oldu derler, olmaz böyle şey derseniz de basarlar gazı... Yahu direksiyon hakimiyetini kaybetti ondan kaza oldu ne demek? Haberi veren de bir de solcu gazete olacak. Ülkedeki solcuların bile zekası kıt...


Şoför direksiyon hakimiyetini neden kaybeder?
 • Çok çalışıyordur, uykusuzdur... Çözüm: At çok çalıştıranı içeri 13 kişiyi yaralama suçundan hatta taammüden adam öldürmeye teşebbüsten. Şoförü de at içeri, çalışma bakanlığına durumu ihbar etmeyerek suça ortak olmaktan.
 • Araç kullanabilecek kadar bile zekası yoktur... Çözüm: At onu işe alanı içeri, şoförü de işten çıkart, tamam temizlik işçisi falan olabilir ama minibüs dolusu insanın canı emanet edilemez.
 • Lastikler kabaktır, zaten kabaktır da mutlaka. Çözüm: Muayene kaçaklarına kesilen cezayı 1/10 seviyelerine çekeni at içeri, ardından lastiklerden ve muayeneden sorumlu olan kişiyi de at, biri belli ki orada vereceği senelik 1000 TL'den tasarruf etmiş, milletin canı pahasına.
 • Fren hidrolik boruları çürümüştür, balatalar bitmiştir. Çözüm: Muayene kaçaklarına kesilen cezayı 1/10 seviyelerine çekeni at içeri, ardından muayeneden sorumlu olan kişiyi de at, biri belli ki orada vereceği senelik 1000 TL'den tasarruf etmiş, milletin canı pahasına.
 • Direksiyonu da düzgün çalışmıyor olabilir. Çözüm: Yukarıdaki iki maddeyle aynı.
 • Çok süratlidir. Çözüm: Fren izlerini incele, izlerin boyu ve renginden aracın takribi hızı bulunur. At şoförü içeri, patronunu da at içeri, çıktığında düzgün adam çalıştırmayı öğrenmiş olur.
 • Yol ıslak olabilir ama ıslak yolda da biraz daha yavaş gitmek gerekir. Çözüm yukarıdaki maddenin aynısı.

Bunlar ne kaza, ne de fıtrat. Bunlar taa saryzadeden şoföre kadar kokuşmuş olan sistemin insan hayatına verdiği değer, bunlar cinayet, bunlar katliam, bunlar bütün kokuşmuş yapının ihmali...
Tokat'ın Niksar İlçesi'nde tekstil işçilerini taşıyan minibüsün bu sabah sulama kanalına devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, 13 kişi yaralandı.

1389

Kaza, sabah saatlerinde ilçe merkezi Hafif Sanayi Bölgesi'nde meydana geldi. Sanayi sitesinde bulunan bir tekstil fabrikasının işçilerini taşıyan İsmail Er (36) yönetimindeki 60 NN 529 plakalı minibüs, sürücüsünün direksiyon hakimiyeti kaybetmesi sonrası yol kenarında bulunan sulama kanalına devrildi. Kazada minibüste bulunan sürücü İsmail Er ile birlikte Hüsne Kayım (47), Murat Hopanoğlu (25), Şükriye Zeren (42), Elif Kercen (19), Belgin Hatice Kani (20), Nurcan Demir (35), Seda Şahin (23), Hamide Atakır (41), Semra Celepoğlu (60), Nesra Ekiz (24), Ümmihan Tür (26) ve Ayşegül Demirkıran (25) yaralandı. Yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla Niksar Devlet Hastanesine kaldırıldı. Durumları hafif olan ve ayakta tedavi altına alınan işçiler daha sonra taburcu edildi.

kaynak: haber.sol.org.tr//turkiye/tekstil-iscil...