Yoga Çeşitleri

Nisan 2014 | Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi
Ananda Yoga: Amaç bilinç seviyesini yükselterek beden, zihin ve ruh arasındaki dengeyi sağlamak. Yoga duruşları, nefes teknikleri, meditasyon çalışmalarında yer alır.

2435

Integral Yoga: Amaç duyuların kontrol altında olduğu, bedenin sağlıklı ve güçlü, zihnin kontrol altına alındığı, kalbin sevgiyle dolduğu, barış içinde yaşayan bireyler oluşturmak.

2435

Kripalu Yoga: duruşların nazikçe ve yumuşak bir şekilde uygulandığı sistem. Amaç zihin beden ve ruh birliğini sağlamak. Duruşlarda uzun süre kalınır ve nefes ön plandadır.

2435

Ashtanga Yoga: Yoganın sekiz organı üzerine kurulu bir sistemi var. Bu sekiz dalın uygulanabilmesi için bedenin güçlü ve sağlıklı olması gerekiyor. Ynı anda nefese duruşa ve belli bir noktaya odaklanmak gerekiyor.

2435

2435

Bikram Yoga: Yoganın yapıldığı oda 40 derece olması gerekiyor. 26 yoga duruşuna sahip. Çalışma yaklaşık olarak 1,5 saat sürer. Amaç kasların ve eklemlerin bağların ısınması ve esnemesi. Zayıflamaya, gevşemeye kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı.

2435

Japa Yoga: Mantra yoga olarak da geçiyor. Mantra nın anlamı yüksek sesle zihinsel olarak tekrarlanan kelime anlamında. Amaç mantraya yoğunlaşarak zihinsel sakinliği yakalamak.
2435

Kundalini Yoga: Kuyruk sokumunda bulunan enerjinin uyandırılması ve belirli seviyeye yükseltilmesi amaç. Bunun için ilk önce çakraların öğrenilmesi gerekiyor. Çalışmalarada, duruş, nefes, meditasyon ve mantra içeriyor. Bir öğretmen eşliğinde uygulanması önerilir.

2435

Yoga Nidra: Bilinçli derin uyku hali. Nidra uygulamasına gelmeden önce çeşitli nefes ve duruş teknikleri yapılır. Bu pozisyonda öğretmen farkındalığı sağlamak ve uyku haline geçmeyi önlemek için yönlendirir. Bu çalışma konsantrasyonu güçlendirir. Duygusal ve zihinsel rahatlamayı da beraberinde getirir.

2435

Yin Yoga: Sisteminde uzun süre hareketsiz kalabilmek vardır bunun içinde bedenin güçlendirilmesi ve esnetilmesi gerekiyor. Ağırlığı kuyruk sokumu, kalça bölgesi, pelvis bölgesi bağ dokulara odaklı.

2435

Sivananda Yoga: Ağırlık olarak nefes teknikleri uygulanır. 12 temel yoga duruşu bulunur. Amaç bedenin esnekliği ve gücünün artırılmasıdır. Bu çalışmayı yapabilmek için vejeteryan zorunluluğu var.

2435

Power Yoga: Amaç öz disiplinin sağlanması ve esnekliğin artırılması. Duruşlarda bekleme olmaz. Arka arkaya bir akış şeklinde gerçekleştirilir. Kasların zorlanmaması için ilk önce esneme hareketleri ile başlanır ve odanın sıcak olmasına dikkat edilir.
2435

Iyenger Yoga: Yoga duruşlarında bant, yastık, battaniye, sandalye, kayışlar destek olarak kullanılır. Duruşların daha güvenli ve etkili biçimde sağlanmasını destekler. Duruşlarda uzun süre kalınır ve ara geçişler yavaştır. Bedenin gevşemesi ve kan dolaşımının hızlanması için etkili.


Satyananda Yoga: Yogayı duruşların yanında yaşam felsefesi olarak da yaymayı amaçlar. Ünümüz yaşamına uyarlanmıştır. Fiziksel çalışmaların yanında zihin ve beden bütünlüğü üzerine de çalışmaları bulunur.

Viniyoga: Uygulama sırasında duruşlar ardı ardına yapılır. Duruşlarda beklenmez.

2435

:)