Yogayla ilgili en çok sorulan sorular

Ekim 2012 | Sevinç Yıldır, Yoga Eğitmeni

Yoga bir din midir?

Hayır. Yoga için disiplin demek daha doğru. Tarihine baktığımızda, Hinduizm ile aynı kökten, antik Hindistan’dan geliyor olsalar da, ikisinin gelişimi farklı olmuştur. Yoga, hatha yogaya evrilmiş, yani yoga disiplinine dönüşmüştür. Yoga yapmak için belli bir şeye inanmaya gerek yok. Yoga hiçbir din ile de çakışmaz, ona karşı bir şey söylemez. Hatta, Yoga felsefesine derinden bakıldığında tasavvuf ile ortaklıkları görülebilir.

Yoga insanı sakinleştirir mi?

Yoga, kas, eklem, organlar kadar, sinir sistemine de etki eder. Pek çok nörolojik rahatsızlığa da iyi geldiği, stresi azalttığı bilinmektedir. Daha toleranslı, kabullenici ve anlayışlı olmayı, dolayısıyla da sakinleşmeyi sağlar.

Yoga zayıflatır mı?

Kanıtlanmış değildir. Yapılan türe göre yoga oldukça zorlayıcı,terletici ve efor sarfedici olabilir. Bu yoga türleri ile her kas grubu çalışır ve kalori yakılır. Fakat yoga, insanın kendisiyle barışmasını ve bedeni sevmeye yol açtığı için aslen zihinde olan kilo derdinin dinmesine yardımcı olur. Bedenimizle temas etmediğimiz için onun ihtiyaçlarından öte nasıl göründüğüyle ilgileniriz. İşte yoga bu anlayışı tersine çevirir. Böylece gerçekten ihtiyacımız olan şeye yönelip, bu yönelimin meyvelerini almamızı sağlar.

Ben konsantre olamıyorum, yine de yoga yapabilir miyim?

Evet. Yoga başlangıçta konsantrasyon gerektirmez ama sonucu olarak konsantrasyon artar. Yoga, konsantrasyondan daha çok odaklanmadır. Yoga yaparken bir şeye konsantre olmayız fakat bedenin değişik kısımlarına, yaptığımız asananın yarattığı hisse odaklanırız. Bu da zihni bedenin olduğu yere getirip zihin-beden bütünlüğünü sağlar. Başaramıyorsak, bunu bize gösterir ve olumlu yönde geliştirir.

Esnek değilim, yoga yapabilir miyim?

Evet. Yoga esneklik gerektirmez. Yoga, sınırlarla tanıştırır. Onları yavaş yavaş genişletmeyi öğretir. Yoga ile esneklik, çoğunlukla, zamanla kazanılır.

Kimler yoga yapabilir?

Nefes alıp verebilen herkes yoga yapabilir. Yaş, sağlık durumunda göre bir yoga herkes için var.

Ne tür yoga yapmalıyım?

Yeni başlıyorsanız, başlangıç dersleri veren yoga merkezlerinde herhangi bir derse katılabilirsiniz. Hoşunuza gitmezse, ki ilk denemeden etkileri görülmeye başlandığı için genellikle hemen sevilir, başka bir hoca ile başka bir başlangıç dersini deneyebilirsiniz. Yoga anlayışı ve bedene ilişkin bilgi geliştikçe, kişi kendi stilini bulabilir.

Yoga yaptığım için vejeteryan olmam şart mı?

Tabi ki değil. Yoga anlayışı derinleştikçe, et yemenin insan bedenine verdiği ağırlık keşfedilip ahimsa (diğer canlılara zarar verme) kavramı anlaşıldıkça et yemek kendiliğinden azalabilir ama şart değildir.

Yoga yalınayak mı yapılır? Ayaklarımı sevmiyorum ve utanıyorum, çorapla yapsam olur mu?
Yoga rahat kıyafetler ve yalınayak yapılır. Çorapla yapmak her şeyden önce güvenli değildir, hareketler içinde akarken kayma ve düşüp bedeni zedeleme olasılığı doğurur. Bunun yanı sıra yoga bedenle barışmayı sağlar. Biz genelde belden aşağısından utanırız. Hayat boyu bütün ağırlığımızı taşıyan zavallı ayaklarımız da bundan nasibini alır. Yoga belki de tüm organlara hakettiği değeri vermek için bir şanstır. (Just experience it)!

Yoga yapmaya başlar başlamaz etkilerini görecek miyim?

Yoganın etkileri daha ilk denemede hissedilir fakat gelişim doğası gereği basamak basamaktır (vinyasa krama). Her etkinin görülme zamanı da bedenden bedene değişir. Kimisinin bedeni sürekli bir çalışmayla iki ayda güçlenip üç ayda esnerken, kimisi bir ayda güçlenir ama aylarca esneyemez. Bedenin kendi gelişimine saygı duyup onun ritmini izleyerek çalışmak en değerlisidir.

Çok popüler oldu şimdi yoga, ben popüler her şeye karşıyım…


Tam da bu yüzden yogayla tanışmalısın : ) Yaşadığımız karamsar hayatlardan çıkmanın bir yolu insanın kendiyle, doğasıyla teması elden bırakmaması gibime geliyor. O yüzden popülerleşmesinde hiçbir sakınca yok. Yeter ki güvenle ve dürüstçe öğretilsin.


Yogada ne başarılıyor?

Yoga yaparken bir şey başarılmıyor. Bilakis yoga, rekabetin, kıyaslamanın, yenilginin olmadığı bir yer. Hayatta bu şekilde işleyen başka bir şey var mı? Yoga beklentisizce yapıldığında en çok faydayı sağlıyor. Yogada beden, ruh ve akıl fayda görüyor.