Yorgunluk Sebepleri

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Yetersiz Uyku
Yetersiz uyku, konsantrasyonunuzu ve sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Yetişkinler her gece 7-8 saat uyumalıdır. Uyku düzeniniz için bir program yapın ve programa sadık kalın. Uyumanız gereken saatlerde cep telefonlarınızı, laptoplarınızı yanınızdan uzak tutun.

Uyku Apnesi
Yeterli uyuduğunu düşünse de uykusunu alamayanlarda uyku apnesi olabilir. Çünkü bu rahatsızlık gece nefes almanızı zorlaştırır. Nefessiz kalıp defalarca uyanırsınız. Çok kiloluysanız bu kiloları vermek, ve sigarayı bırakmak yardımcı olacaktır.

Yetersiz Enerji
Yanlış şeyler yemenin sorun olabileceği gibi, az yemek de bir sorundur. Kan şekeri seviyelerinizi düzenli tutabilecek bir diyetiniz olmalı. Her sabah mutlaka kahvaltı edin ve bol protein tüketin.

Anemi
Anemi, özellikle kadınlarda yorgunluğun en yaygın sebeplerindendir. Bu rahatsızlığınız varsa demir içeren gıdalar tüketmeli ve tedaviye başlamalısınız.

Depresyon
Depresyonun duygusal bir rahatsızlık olduğunu düşünebilirsiniz ama bir çok fiziksel duruma etkisi vardır. Bunlar yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık olabilir.

Hipotiroidi
Tiroid, boyundaki küçük bezelerdir. Metabolizmayı ve vücudunuzda enerjiye çevrilen oksijeni kontrol eder. Eğer bu bezeler pasifleşirse, metabolizma çalışma hızınız yavaşlar ve halsiz hissedersiniz. Buna bağlı olarak kilo da alırsınız.

Aşırı Kafein Tüketimi
Belli bir miktar tüketildiğinde kafein konsantrasyonu arttırır. Ama çok fazlası kalp atışlarını, tansiyonu ve sinirliliği arttırır. Bazı insanlarda ise yorgunluğa neden olur. Böyle bir durumdaysanız, kafeini bırakmak yerine azaltmayı tercih edin. Çünkü bir anda başlamak daha fazla yorgunluğa neden olur.

Susuzluk
Yorgunluğunuzun sebebi susuzluk olabilir. Her ne yaparsanız yapın vücudunuz iyi çalışmak için suya ihtiyaç duyar. Planlanmış bir fiziksel aktivite öncesinde bol bol su için.

Gıda Alerjisi
Bazı doktorlara göre gıda alerjisi yorgunluğa neden olabilir. Eğer yorgunluğunuz yemek yedikten sonra çoğalıyorsa, yediğiniz şeye karşı toleranssız olabilirsiniz. Şüphelendiğiniz gıdaları tüketmemeye çalışın ve aradaki farkı gözlemleyin.

Yorgunluk