Youtube'da İzlenmeyi Artırmak İçin

Temmuz 2014 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Youtube bildiğiniz üzere artık para kazanmak için de internetin fenomenleri arasına girdi. Bu yönüyle pek çok kişinin Youtube iş ortaklığı bulunuyor. Bu yazımda sizlere izleyici kitlenizi artırmak için birkaç ipucu vereceğim.
  1. Öncelikle yüklediğiniz videoların hitap ettiği kesim önemlidir. Bir çocuk çizgi filmi yüklediniz mi bu sadece çocuklara hitap eder. Komik video yüklediniz mi genç ve yetişkinlere hitap eder. Çizgi filmlere göre bu tür videoların kitlesi daha geniştir. Bu nedenle videolarda hedeflediğini kitleyi göz önünde bulundurun.
  2. Videonuzu yüklerken video açıklamasını, etiketlendirmeyi (tag), ismini kurallara uygun ve estetik bir şekilde girin. Etiketler videonuzun Youtube aramalarında öne çıkmasında etkilidir. Bu nedenle etiket mutlaka kullanın. Ayrıca izleyiciye güven sunmak amacıyla estetik bir isimlendirme de kullanın. Mesela ToM vE JeRy yazmak yerine Tom ve Jery yazın. İzleyici daima estetik olanı tercih eder.
  3. Videolarınızı tek parça halinde yükleyin. Mesela bir filmi part 1, part2 şeklinde ikiye bölmeyin. İzleyici -kendinizden bildiğiniz üzere- tek parça izlemeyi daha çok sever. Evet! Yapması gereken fareyle diğerine tıklamaktır ama izleyici için bu bile angaryadır.
  4. Eğer seri şeklinde bir yayın yapıyorsanız -mesela bir dizinin tüm bölümlerini yüklüyorsanız- bunun için bir oynatma listesi oluşturun. Dizi gibi yayın akışı olan materyallerde izleyici izledikçe izler. Oynatma listesi, izleyicinizin size sadık kalmasını sağlar.
  5. Videolarınızı yükledikten sonra mutlaka sosyal medyada paylaşın. Facebook arkadaşlarınızdan başlayarak yüklediğiniz videoyla ilgili çeşitli sayfa, gruplarda videonuzu paylaşmaya çalışın. Twitter, blog, Google+ gibi mecraları kullanın.
  6. Youtube'da olmayan, orijinal içerikler bulun. Yüklediğiniz video internette mutlaka vardır ama önemli olan Youtube'da olup olmamasıdır. Film veya video izlemenin ilk adresi hızlı içerik sunan Youtube olduğu için Youtube'da olmayan videoları tercih edin. İzleyiciler artık bir içerik ararken ilk olarak Youtube'a başvuruyor.
  7. Az önce izleyiciyi kendine bağlamaktan söz açmıştık. Bu gerçekten önemlidir. İzleyiciye güven vermelisiniz. Bu doğrultuda kanal logonuzu, bannerinizi özenerek hazırlayın. Videoları Youtube'da kendi belirlediğiniz küçük resimlerle (thumbnail) gösterebilirsiniz. Kanalınızla ilgili hakkında, web sitesi gibi bilgileri doldurmanız da iyi bir etkidir. Ayrıca düzenli yüklemek de izleyiciyi size bağlar (2 günde bir, haftada bir yükleme gibi) .