Yumurtlama ve Menstrüasyon

Şubat 2013 | Gonca Köse, Öğrenci
Kadın anatomisinde, üreme sistemi iki ana bölümden oluşur. Bunlar rahim ve yumurtalıklardır. Yumurtalar yumurtalık içerisinde üretilir. Yumurtalık kanalından uterusa bırakılan yumurtalar döllenme gerçekleşirse rahim duvarına tutunarak fetusu oluşturmaya başlar. Yumurtalıklar da yumurta üretilmesi hormonal bir etki gerektirir. Döllenme olmaz ise rahim duvarları yumurtayı tutmaz ve kanama şeklinde dışarı doğru atılır. Rahim duvarına etki eden yine kadın hormonlarıdır. Yumurta veya ovum her iki yumurtalıkta gerçekleştiğinde yumurtlama oluşur. Yumurta döllenmeye hazırlandığı zaman ise bırakılır.
Menstruasyon adet dönemi değil, bütün üreme olaylarını kapsayan bir döngüdür. Bu halk arasında aylık dönemi de denir. Bu dönem düzenli bir şekilde devam eder. Adet kanamasının başladığı günden diğer ayın başlangıcına kadar sayılır ve başlangıçtan itibaren 2-6 gün sürer. Adet dönemi boyunca bir kadında ağrı, kramp, duygusal bozukluklar ve baş ağrısı görülür.
Menstrüal döngü bir kadında ortalama olarak 28 gün sürer. (Normal olması gereken) Yumurtlama ise bu dönem arasında yer alır ve 14 gün boyunca sürer. Bu dönemde cinsel ilişki yaşayanların gebe kalma olasılığı yüksektir. ( Çocuk yapmada zorlanan çiftlere doktorlar belirli günlerde cinsel ilişkiye girmeleri söyler, bu yumurtlama günlerinden hazırlanan bir plandır.)

Ovulasyon kadınlarda doğal olarak oluşur. Ancak uyarılma sonucunda da gerçekleşebilir. Düzenli bir adet döngüsü demek yumurtlama da genel olarak iyi olduğunu gösterir.
Kadınlarda menstrüal döngü bir yenilenme sürecidir. Her ay bu döngü kendini yeniler. Hazırlama dönemi ve sonraki süreçleri içerir. Bir kadının bı döngüsü hakkında olumlu ve olumsuz problemleri bilmesi çok önemlidir.

İnsan Sağlığı

Yumurta döllenmeye hazırlanırken yukarıdaki aşamalardan geçer ve öyle uterusa bırakılır. Yumurtlama dönemi bu kanaldan çıktıktan sonra sonlanır, ancak menstrüal döngü yumurta rahimden tamamen çıkana kadar devam eder.