Yurtdışından Ürün Alımı

Nisan 2013 | Duygu Uzunalı, Mimarlık Öğrencisi
Yurt dışından ürün getirirken ya da internet üzerinden alışverişlerde bilinmesi gereken bazı kurallar ve kısıtlamalar mevcuttur. Yurt dışından ülkemize gönderilen her ürün mutlaka gümrükten geçer. Gümrük vergileri ve işlemleri ürüne, ürün miktarına, ürün fiyatına ve alınan ülkeye göre değişiklik gösterir.

Öncelikle alınan ürünlerin ticari olarak kabul edilmemesi için gereken koşullar;
  • Kişinin şahsi kullanımına mahsus olması
  • Aynı üründen en fazla iki tane getirilmesi,
  • Toplam değeri 1500 Eurodan fazla değil ise
  • Toplam agırlığı 30kg'ı geçmiyorsa,
Gönderinin ticari ürün olarak değerlendirilmemesi için iki ayda en fazla 1, yıl içinde en fazla 5 sipariş vermelisiniz.

Ürün bedeli 75 Eurodan az olan ürünler vergiden muaftır ve kapınıza kadar gelir. Ödediğiniz kargo bedeli ürün bedelini hesaplamada bir kriter oluşturmamaktadır. Yani aldığınız ürün 70 Euro, kargo 20 Euro ise vergiden yine muaf olunur.

Fiyatı 75 Euro ile 1500 Euro arası kalan ürünlerde ise tek ve sabit oranda bir gümrük vergisi ödenir. Bu vergi oranı Avrupa Birliğine üye ülkelerden gelen ürünler için %18, diğer ülkeler için %20 dir. Vergilendirme oranına yine kargo ücreti dahil değildir. Yüzde ürün bedeli üzerinden hesaplanır.

Eğer aldığınız ürün ticari ürün kategorisine giriyorsa ürünlerinizi almak için gümrük komisyoncusu tutmanız ve ürün değerinin ortalama %50 sini vergi olarak ödemeniz gerekir.

Bazı ürünlerde ithal serbest iken bazı ürünlerde ise yasaktır. Ancak bu ürünler sıkça değişmektedir bu sebeple ürün getirmeden önce resmi bir adresten tekrar kontrol etmeniz yararlı olandır.

İthali yasak olan ürünler; Cep Telefonu, uyuşturucular, ateşli silahlar, gece görüş dürbünleri

İthali izne tabi ürünler; gece görüş mesafe ölçme özelliği olmayan dürbünler, tüfek dürbünü, çakı, havalı tüfek
Yurtdışı Seyahat

Eğer ki bir yurt dışı seyahatinizden ürünle dönmek gibi bir niyetiniz varsa Tax Free uygulamasını kullanmak çok avantajlı olabilir.

Tax Free Uygulaması
Tax Free Uygulaması, Turist olarak gittiğiniz ülkelerdeki alışverişlerinizde aldığınız ürünün ülke tarafından belirlenmiş olan vergisinin belirli bir kısmını geri aldığınız uygulamadır.

Kullanabilmek için neler gereklidir;

a) Ürününüzü satın alır iken Faturanızı Tax Free faturası olarak isteyiniz.
b) Aldığınız Tax Free faturasını ürünü aldığınız ülkede ki Gümrük Ofisine onaylatınız.(ürün yanınızda olmalı )
c) Biriktirdiğiniz aynı zamanda onaylattığınız Faturalarınız da ki vergi miktarlarını Dünya'da bulunan 200 ü aşkın Tax Free Ofisi'nden birinden Nakit, Kredi Kartınıza aktararak ya da Çek olarak alabilirsiniz.

Geçerli olan ülkeler; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İngiltere.

Arjantin, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Kore, Letonya, Lübnan, Lihtenştayn, Litvanya, Fas, Meksika, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve İngiltere.

Gittiğiniz ülkede oturma izniniz varsa ( örnek vermek gerekirse özellikle Avrupa'da yüksek lisans okumaya (erasmus dahil ) giden arkadaşlar için ya da Avrupa' da yaşayan vatandaşlarımız için Avrupa Birliği içeresinde ) bu uygulamadan faydalanamıyorlar.

Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte şu adres sizin için yaklaşık olarak hesaplıyor
global-blue.com/traveller-services/tax-free-shopping/refund-...

Hangi ülkelerden alışveriş yapmak avantajlıdır?
Uzakdoğu; Çin: Taklit ürünlerin rahatlıkla bulunduğu ülkedir
Tayland, Singapur: Elektronik eşyalar; özellikle fotoğraf makineleri
Dubai, Bahreyn, Katar: Elektronik eşyalar; bilgisayar, cep telefonu, ev eşyaları
Avrupa; Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya: Takı, mücevher, moda konularında oldukça avantajlıdırlar.

Dikkat edilmesi gereken hususlar;
  • Yurt dışından ürün alma, yurt içinden daha risklidir. Çünkü yurt içindeki kadar kolay değiştirme veya iade işlemi yapamazsınız. Geri gönderme masrafının üründen fazla olduğu durumlar bile ortaya çıkabilir. Ayrıca yurt dışından aldığınız ürünün garanti belgesi olsa bile, ülkemizde bu hizmet için anlaştığı bir kurumun olmaması ihtimali çok yüksektir. Garantinin geçerli olabilmesi için ürünün uluslararası garanti belgesine sahip olması gerekmektedir.
  • Ürününüzün geldiği ülke Çin gibi uzak bir ülkeyse, paketiniz yamulabilir. Firmalar bu nedenle her ne kadar özenli bir paketleme yapsalar da böyle bir risk olduğu unutulmamalıdır. Örneğin; Çin’den 20 günde gelen bir kargo haliyle oldukça sarsılmış olacaktır. Paketi ne kadar dayanıklı olursa olsun, içinde bir elektronik eşya varsa onun da ne kadar sallanacağını hesap etmeniz gerekir.
  • Gümrük konusunda en az sorun yaşanan kargo şirketi PTT kargodur. Her ne kadar diğerlerine oranla daha yavaş ulaştırıyorsa da en az problemin PTT ile yaşandığı bir gerçektir. Uzak mesafedeki ürünlerin kargosunun kendinden pahalı olduğu düşünüldüğünde geç olsun, ucuz olsun diye düşünebilirsiniz.