Yüzümüzden Okunan 22 Duygu

Haziran 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
990

Yüz ifadeleriyle gösterilen duygular sanılandan çok daha fazla.

İnsanlar bilim adamlarının bugüne kadar düşündüğünden çok daha fazlasını mimikleriyle ifade ediyorlar. Yıllar önce bilim adamları mimiklerle sadece mutluluk, şaşkınlık, üzüntü, kızgınlık, korku ve iğrenmenin ifade edildiğini düşünüyorlardı.

Ohio State University'nin bilim adamı Aleix Martinez "Sadece tek bir olumlu duygunun yüzle ifade edilebilmesini garip buldum" diyor.

Sonuçta o ve ekibi 16 adet "mutlu bıkkın", "mutlu şaşkın" gibi kombine duygunun da mimiklerle ifade edilebildiğini buldular. Araştırmacılar gönüllülerden kötü bir espri duyduklarını ya da beklenmedik iyi haberler aldıklarını hayal etmelerini istediler.

Ekip gönüllülerin çeşitli mimikler yaptığı resimleri en küçük ayrıntısına kadar karşılaştırdıklarında "bulduklarımız inanılanların çok ötesindeydi" diyor Martinez. Her bir kombine duygu durumu için neredeyse tüm gönüllüler aynı yüz kaslarını kullandılar. Bu raporu 31 Mart'da Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayınladılar.

Martinez'in bulguları bir gün yazılımcılar tarafından yüz tanıma programlarında ya da bilim adamlarının şizofreni gibi duygu-algı yoksunluğu durumlarını daha kolay teşhis etmesinde kullanılabilir.

kaynak: sciencenews.org/article/twenty-two-emoti... .