Zeki İnsanlardaki İletişim Zorlukları

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Kendinizi zeki bir insan olarak görmenize rağmen insanlarla iletişimde zorluklar mı yaşıyorsunuz? Eğer öyleyse bu sizi şaşırtıyor olmalı. Gerçek şu ki sosyal beceriler ve zeka, her zaman bir arada olmayabilir. Ortalama zekaya sahip insanlar küçük bir sohbeti daha başarılı sürdürebilir. Çoğu zeki insansa ilginç sohbetlerde ve sosyal becerilerde başarısızdır.

Neden Böyle Olur?
  • Zeki insanlar çoğunlukla mükemmelliyetçidir. Yaptıkları her şeyde bunu gösterirler. Herhangi bir başarısızlıklarında kendilerini hemen suçlarlar. Güzel bir sohbet geliştiremeyecekleri ihtimalini düşünmek onları gerer. Bu yüzden rahatlayamaz ve sohbetin tadını çıkaramazlar.
  • Zeki insanlar genellikle hayatlarının büyük kısmını entellektüel gelişimlerine harcarlar. Bunu yaparken sosyal becerilerini ve duygusal taraflarını geliştirmeyi ihmal edebilirler. Hatta bu tarz becerilerin çok da önemli olmadığını düşünüyor olabilirler. Bazen de bunları geliştirmek için çok geç olduğuna inanırlar.
  • Zamanlarını sadece ciddi tartışmalara ve önemli durumlara harcamaları gerektiğini düşünebilirler. Bu düşünce tarzı onları bulundukları sohbet ortamından uzaklaştırabilir çünkü insanların konuştuğu şeyleri o kadar önemli görmeyebilirler.
  • Bazı durumlarda, ortalamanın üstünde zekaya sahip kişiler kendini diğerlerinden üstün görebilir. Bu insanlar, diğerlerinin kendilerinin yakınlık ve sohbetini hak etmediklerini düşünebilirler.
  • Bir çok zeki insan kendine güvensiz yada utangaçtır. Bu nedenle ilginç insanlar olmadıklarını düşünebilirler. Yüksek zeka ve kendine güven her zaman eşit olmayabilir.


Zeka insanlığın yalnızca bir tarafıdır. Ne kadar zeki de olsa bir insan sosyal anlamda başarısızsa, bu onun hayatını ve kariyerini önemli ölçüde etkiler.