Zigot ve Fetus

Şubat 2013 | Gonca Köse, Öğrenci
Zigot ve fetus bir organizmanın gelişim aşamalarını tanımlarken kullanılan terimlerdir. Bu terimler insanlarda dahil olmak üzere en çok memeliler için kullanılır. Zigot kelimesinin anlamı, dişiden ve erkekten gelen üreme hücrelerinin birleşmesi, döllenmesi sonucu tek bir hücrenin oluşmasıdır. Kadındaki hücre yumurta, erkekten gelen ise sperm hücresidir. ( Bilimsel olarak gamet adı verilir.) Ebeveynlerden gelen hücrelerde genetik madde taşıyan Dna, kromozomlar bulunur ve yeni oluşacak yavruyu kodlar.
Bir zigotun oluşumu normalde bir hafta oluşur. Sonra gelişmeye başlar. Çeşitli evreleri vardır. Büyür, gelişir ve bir kaç gün sonra zigot anne rahmine bağlanır.
Zigot bir tek hücredir ve mikroskopla gözlenir. Gelişme sürecinde geçirdiği bölünmeler hacmini artırmaz. Boyutu da sabit kalır. Zigot aşamasında yaşama hazırlanmaya başlanır ancak bu süreçte herhangi bir somut gelişme gözlenmez. Zigot aşaması bölünme ve bölme işlemleri gerçekleşir. Tek bir çocuk, ikiz ya da daha fazla çocuğun oluşma sürecide burasıdır.Fetus ise organizmanın son gelişim aşaması için kullanılan bir terimdir. Fetus süreci, embriyo, anne rahmini terk edene kadar devam eder. Doğuma kadar fetus aşaması gerçekleşir.
Gelişimin son aşamalarında artık, fetusun vücut oluşumu ve gelişimi neredeyse tamamlanmış olur. Hayati organları ve kemikleri oluşmuştur. Saç ve kirpik gibi yapılar oluşmaya başlamıştır. Tekmeleme ve parmaklarını esnetme gibi hareketlere başlar. Işık ve ses gibi uyarılara tepki vermeye başlar.Farklar

  • Zigot ve fetus, canlı gelişimi için gerekli olan iki aşamalardır. Memeliler için kullanılır. Özellikle fetus terimi.
  • Anne ve babadan gelen hücrelerin bir araya gelmesiyle döllenen yumurtaya zigot denir. Gebeliğin, döllenme aşamasından bir hafta kadar süre sonra gerçekleşir. Fetus oluşumu ise gebeliğin yedinci ve sekizinci haftadan itibaren başlar.
  • Zigot aşamasında hacim ve boyut bir değişime uğramazken, fetal aşamada embriyo farklı bir biçim ve şekil kazanır.
  • Zigot aşaması doğacak çocuk sayısını yönetebilir, fetus aşamasında iç gelişme ve son büyüme şekli belirlenir. Sayı bakımında bir değişim bu aşamada olamaz.
  • Zigot bir mikroskop yardımıyla görülür, fetus ise ultrason makinesi ve annenin dışa doğru büyüyen karnı sayesinde fark edilir.