Zona Hastalığı

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Zona Hastalığı Nedir?
Zona hastalığı deride meydana gelen, acı veren kızarıklıklardır. Voricella zoster adında bir virüs bu hastalığın sebebidir. Kızarıklıklar genellikle gruplar halinde, yüzün veya vücudun bir tarafında olur. Yaşlılarda ve stres, sakatlık ve bazı ilaçlar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıf insanlarda görülür. Bu hastalık iyileştiğinde çoğu zaman tekrar etmez.

Sebepleri
Zona hastalığı, su çiçeği virüsünü kapmış kişilerde görülür. Su çiçeği iyileştikten sonra, bu virüs vücuttan çıkmaz ve etkisiz bir şekilde sinir köklerinde kalmaya devam eder. Bazı insanlarda hep etkisiz kalırken, bazılarında bağışıklık sistemi zayıfladığı zamanlarda kendini tekrar eder. Bu genellikle stres, hastalık gibi faktörlerle olur. Virüs aktif hale geldiğinde kendini su çiçeği değil de, zona hastalığı olarak gösterir. Bunun sebebi ise tam olarak bilinmiyor.

Zona hastalığı bulaşıcı değildir. Ama zona hastalığı olan birisi, daha önce hiç su çiçeği geçirmemiş birisine, bu virüsü bulaştırabilir. Bu yine de küçük bir ihtimaldir.

Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığının belirtileri aşama aşama gerçekleşir. İlk başlarda başağrısı ve ışığa karşı duyarlılık görülür. Kendinizi grip gibi hissedebilirsiniz, ama ateşiniz çıkmaz.

Daha sonraki evrede oluştuğu bölgede kaşıntı, karıncalanma ve sızlama hissedilir. Bir kaç gün sonra kızarıklıkları görmeye başlarsınız. Kabarcık haline de gelebilirler. Bu kabarcıkların iyileşmesi 2-4 hafta alır ve iz bırakabilirler.

Aynı zamanda baş dönmesi ve halsizlik gibi belirtileri de vardır.

Nasıl Tedavi Edilir?
Zona hastalığının tedavisi antiviral ve ağrı kesici ilaçlarla yapılır. Antiviral ilaçlar iyileşme sürecini hızlandırırken, acıyı da azaltır. Bu yüzden eğer zona hastalığınız varsa, doktora gidip ilaca başlamanız çok iyi olacaktır.

İlaçların yanı sıra bazı şeylere dikkat etmek de zona hastalığının iyileşme sürecini hızlandırır. Bölgeyi temiz tutmak önemlidir.