Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akin Onur, 

Consultant

Consultant Akin Onur inploid.com'da 0 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Ekim 2016

Akin Onur bir yanıt verdi.

Doktor nereye ve nasıl şikayet edilir?

Doktorun davranışından rahatsız isen başhekime durumu izah edebilirsin. Lakin yanlış ilaç veya tedaviden bir zarar gördüysen, sana tavsiyem bir avukatla iletişime geçmen.

Sadece şikayetle yetinmemelisin.
Ekim 2016

Akin Onur bir yanıt verdi.

Arabanın motor yağı hiç değişmezse ne olur?

Aracın kilometre yaptıkça motorun birbirine sürtünen aksamları zarar görmesin diye yağ kullanılır. Zamanla yağ değişmezse kirlenir ve incelmeye başlar. İnceldikçe de yağ özelliğini kaybeder değersiz sıvı haline gelir. Bunun neticesinde de motorun zarar görür. Sürtünme ve zarar görmesine bağlı olarak değişik yelpazede aracına masraf çıkar.

Motor yağları çok pahalı değil, sık sık değiştirmekte fayda var.
Ekim 2016

Akin Onur bir yanıt verdi.

Fantastik kitap önerileriniz (güncel olup olmaması önemli değil) nelerdir?

Eğer ki Ursula Le Guin'i okumamışsan kesinlikle Yerdeniz'i okumanı tavsiye ederim.

İngilizce de okuyabilirim dersen, Michael Marshall Smith'in kitaplarını özellikle Only Forward'ı okumanı şiddetle tavsiye ederim.
Ekim 2016

Akin OnurBüşra Bozbay kişisini takip etmeye başladı

Büşra Bozbay, Öğrenci, @busrabozbay

Ekim 2016

Akin Onur bir yanıta alt yorum yaptı

Onu da okudum. O da bahsettiğim gibi insanın hayatında bir kereden fazla okuması gereken kitaplardan
Turgenyev - Babalar ve Oğullar

Daha önce de okumuştum, tekrar okuyorum. Yaş ilerledikçe, tecrübe kazandıkça tüm kitapların anlamları da hissettirdikleri de değişiyor.
Ekim 2016

Akin OnurBeşire Mansız Tozar kişisini takip etmeye başladı

Beşire Mansız Tozar, Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık, @besiremansiz

Psikolojik Danışman Ψ

Ekim 2016

Akin Onur Murat Bskn kişisini takip etmeye başladı

Murat Bskn, Öğrenci, @tcmuratbaskan1

Ekim 2016

Akin Onur bu yanıtı beğendi:

Herkesin en az bir kere okunması gereken kitaplar hangileridir?

Martı ve Küçük Prens 😊
Ekim 2016

Akin Onur bir yanıt verdi.

Teknoloji ile sosyalleşir miyiz yoksa yalnızlaşır mıyız?

Sosyalleşmek de teknoloji gibi beyni oyalayan, çeşitlendiren, besleyen bir aktivite. Daha önce sosyalleşme ile gerçekleşen kimyasal tepkimeler teknoloji ile de gerçekleşiyorsa arada bir fark olmamalı.

Tabii ki sosyolojik farkı var; o da henüz bu bakış açısının kabul görmemesidir. Yani bir insan bireyselleşiyor ve yalnızlaşıyor diye sosyalleşmiyor anlamına gelmemekte.

Şu an da bile bir soruya cevap vermemiz, başkasının bunu okuması ve yorumlaması bir sosyalleşmedir aynı zamanda yalnızlaşmadır.

Aslında sorunun cevabı her ikisi de olur.
Ekim 2016

Akin Onur bir yanıt verdi.

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Turgenyev - Babalar ve Oğullar

Daha önce de okumuştum, tekrar okuyorum. Yaş ilerledikçe, tecrübe kazandıkça tüm kitapların anlamları da hissettirdikleri de değişiyor.
Ekim 2016

Akin Onur bir yanıt verdi.

Önerebileceğiniz meslekler ve tahmini gelirleri nelerdir?

Cevapların çoğu direk maddi kazanç üzerinden gitmiş ve Yazılım konusunda hem fikir olmuş. Burada asıl önemli olan kazançtan çok sana hangisinin uyacağı.

Yazılım sektörü bir çok mesleği rahatlıkla tokatlar. Eskilerdeki prestijli mesleklerin çoğunun sadece prestiji kaldı; fakat yazılım da hayatını yüksek standartlarda devam ettirebileceğin kadar maddi kazanç sağlayabilirsin ancak sevilmeden yapılacak bir iş değil.

Onunla yatıp, onunla kalkman, hayatı yazılım gibi algılayacak kadar çok sevmen lazım. Diğer türlü bugün arada kalmış adapte olamamış ama yazılım çevresinde bir rol almış ama karar mekanizmasında rol oynayamayan bir yığın insandan biri haline gelebilirsin.

Bir de başka yönden bu işe yaklaşmak doğru olabilir. Amerika'da en fazla ilk yüz firmadan bir tanesinin "Bodrum Temizleme" şirketi olduğunu biliyor musun?

Bu adamlar ne teknoloji ne de finansal bir iş yapıyorlar sadece işlerini iyi yapıyorlar. Eğer konu para ise sevdiğin bir mesleği doğru şekilde yapmak sana para getirecektir.

Diğer türlü dediğim gibi mesleğine ısınamamış, hayatını renklendirmek için çeşitli hobiler edinmeye çalışan, bisiklet grubu kuran, dalmaya giden hızlıca orta yaş sendromuna girmiş insanlardan biri haline gelebilirsin.

Bu hobilere gönül vermiş içten gelen bir ateş ile bunları icra edenleri tabii ki ayrı tutarak konuşuyorum.
Ekim 2016

Akin Onur bir yanıt verdi.

Yelken sporu nerelerde yapılabilir?

Yelkeni yapmaktan çok tekneyi nerede barındırdığın önemli. Günlük kiralama aslında büyük şehirlerde en mantıklısı; lakin bu işe çok zaman ayıracaksan marinalarda yeri olan yelkenlilerle ilgilenmen gerekir.
Ekim 2016

Akin OnurYelkencilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Yelkencilik

Yelkencilik, yelken kullanarak, su üzerinde tekne ile yol alma yöntemi. Spor ve gezi amaçlı olarak yapılabilir. Türkiye'de yelkenin özerk ör...

Ekim 2016

Akin OnurYelkenli konu başlığını takip etmeye başladı.

Yelkenli

Yelkenli, yelkeni olan, yelkenle giden deniz, göl veya akarsu taşıtıdır. Teknenin şekli, yelkenlerinin sayısı ve düzenine göre farklı isimle...

Ekim 2016

Akin OnurYelken konu başlığını takip etmeye başladı.

Yelken

Yelken, rüzgâr gücünden yararlanarak geniş yüzey oluşturacak biçimde yan yana dikilen ve teknenin direğine uygun biçimde takılarak onu harek...

Ekim 2016

Akin OnurTenis konu başlığını takip etmeye başladı.

Tenis

Tenis, raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzeri...

Ekim 2016

Akin Onur bir yanıt verdi.

Okuduklarımı aklımda tutamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Pareto ilkesini gözlemlemeyi en sevdiğim kategori sanırım bu kategori oluyor. Hiç tekrar edilmediği takdirde öğrendiğin bilgilerin sadece %20'si bir ayın sonunda seninle birlikte kalacaklardır.

Pareto kuralı da der ki en önemli %80, %20 dilim içerisindedir. Sen aklında kalacak %20 'ye en önemli kısımları sıkıştırabiliyorsan, detayları aklında tutamamayı dert etmemelisin.

Yine de ben okuduklarımın tamamını kavramak istiyorum diyorsan diğer yol 21 tekrardır. Bir şeyin öğrenme eşiği 21 tekrardan geçiyormuş.
Ekim 2016

Akin OnurGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Ekim 2016

Akin OnurOkumak konu başlığını takip etmeye başladı.

Okumak

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2016

Akin OnurKitaplar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitaplar

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfal...

Daha Fazla