Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gurur Can Pınar, 

İnşaat Mühendisi

İnşaat Mühendisi Gurur Can Pınar inploid.com'da 0 soru sordu, 10 soru yanıtladı ve 8 takipçisi var.

Ağustos 2014

Gurur Can Pınar bir yanıta alt yorum yaptı

daha depremin büyüklüğü ve şiddeti kavramlarının ne olduğunun bilincinde olmayan kişinin böyle bir beyanda bulunmadı ne kadar komik. 20 şiddetindeki deprem ne demek :)

afet.gen.tr/siddetler.php
web.deu.edu.tr/daum/index.php/msk-deprem...
tr.wikipedia.org/wiki/deprem

google.com adlı siteden en gerizekalı insanın bile yapabileceği şekilde araştırma yaparak belki daha bilgili olunabilir.
Verdiğiniz yanıt için teşekkürlerimi sunarım. Ben bir girişimci olarak; 20 hatta daha yüksek depremlerde dahi yapı içerisinde örneğin bir bardağın bile düşmeyeceği sistem tasarladım. Patentli. Asla yapıda can ve mal kaybı olmayacak. Bunu kendi yaptığım maket ile de kanıtladım. Üstelik yapı da belki %5 ekstra maliyetle sadece, belki daha da az.. Bunu tüm ülkemizdeki mühendislere duyurmak isterim ama nasıl..? 
Eylül 2013

Gurur Can Pınar bu yanıtı beğendi:

Oturacağımız bir binanın, oturmaya elverişli olup olmadığını devletin hangi biriminden sorguluyoruz?

Başımdan geçen bir olay anlatayım... Adını vermeyeyim Türkiye'nin önde gelen takunyalı, Çorumlu inşaat firmalarından birinin bir şantiyesinde, o da tanınmış, adı lazım değil, ince yapı şefi olarak görev almıştım. Aslında benim görev alanıma girmiyordu ama gecenin bir yarısı döşemelerden biri dökülürken demircinin kolon demirlerinin bir kısmını kendi döşeme demirlerini rahat bağlayabilme amaçlı kestiği ortaya çıktı, hiçbir tedbir alınmadan devam edildi. Bina şimdi duruyor, çok da güzel görünüyor, arkasında kocaman bir firma var. Suç da ana firmanın değil müteahhit firmanındı. Binanın sağlamlığını sadece depremden sonra anlayabilirsiniz. Örnekteki binanın mimari, statik, her türlü projesini ana firmadan ve diğer arkadaşların yazdıkları mercilerden sağlayabilirsiniz. Hatta örnek aldırıp malzemeyi test ettirebilirsiniz, demirlerini röngenletebilirsiniz ama o demiri kesilmiş kolonları bulamazsanız, hele başka bir katı kontrol ettirirseniz her şey yönetmeliğe uygun çıkacaktır. Yine de elinizdeki bilgi yanlış olacaktır. Binanın sağlam olup olmadığını sadece deprem sonrası durumundan tespit edebilirsiniz.

Devlet diyorsunuz, bir kaç sene önce durup dururken sanırım Beylikdüzü'ndeydi bir TOKİ binası, muhtemelen rötreden (büzüşme) yıkıldı. Bina yeni ve boştu, şükürler ola ki can kaybı olmadı. Devlet size bu konuda hiçbir güvenilir data veremez (2011 Van depremi sonrası insanları "bir daha deprem olmayacak, evinize gidin" diye evlerine gönderen yüksek inşaat mühendisi bayındırlık bakanı, devletin ta kendisi ve 30 kişinin daha ölümüne sebep oldu.) Hatta çıkarı varsa TOKİ örneğinde olduğu gibi yalan da söyler.

Beton hocamız sayın Uğur Ersoy "Beton kadına benzer, nasıl davranacağını kestiremezsiniz" derdi, %99 ihtimalle yönetmeliklere tam uygun yapılmamış bir bina, işte hocamın bahsettiği kadınlardan bir hareme benzer. Ya her tarafını, her kolonunu, her döşemesini, her kirişini kontrol ettirir bir de üstüne sayın meslektaşımGurur Can Pınar (@proof)'un da belirttiği gibi performans analizini yaptırıp kaç şiddetinde depreme dayanabileceğini öğrenirsiniz ki bu bile beton homojen olmadığından, demirlerde kusur olabileceğinden (mesela tasarruf edilmiş deprem kancaları ya da fazlaca kırılgan olan Çin demiri kullanılmış olmasından) tam güvenilir olmayacaktır, ya da güzel olanı, içinize sineni, sahibine, müteahhidine güvendiğinizi seçin :)

Bu arada hiçbir müteahhide de güvenemezsiniz, zararına işleri alırlar ve kısabildikleri her aktiviteden kısarlar, zaten karları da ancak öyle ortaya çıkar... Sonuçta en büyük paranın döndüğü bu sektörün çakalı da dünya alem boldur. En büyük para da (tümü :) müteahhidin elinden geçer.

Ev alacaksanız varsa önce bir eşinizi sonra bir de iç sesinizi dinleyin, ince yapıdaki özeni inceleyin. Ben mesela ev kalitesine bakarken mutlaka merdiven korkuluklarını sallarım, eğer sallanıyorlarsa o ev yaramaz (mimari görünüşlü statik konstrüksiyondur) ya da kilitlere, armatürlere, vitrifiyeye bakarım, tümü Çin malı ve şişirmeyse yine yaramaz, balkonlardaki zemin eğimi binaya doğruysa ki çok büyük firmaların işlerinde gördüm yine yaramaz, belli ki kontrolden kısmış, fayans derzlerinin düzgünlüğü de önemli bir kriter. Bunlar adamın satmak için yaptığı binada nispeten ucuz iş ve malzemeler ve bir bakışta görülüyorlar, eğer bunlardan tasarruf etmişse görmediğiniz kısımdan ettiği tasarrufu siz düşünün artık. İnce yapı bina maliyetinin yarısıdır, eğer onu dört yerine üç liraya yapmışsa, görmediğiniz kısmını, becerebildiyle iki, olmadıysa mutlaka iki buçuk liraya yapmıştır. Bir de en baştaki örnekteki gibi ince yapıyı cillop gibi yapıp kaba yapıyı tam sallayanlar da var :) İç sesiniz, eşiniz, aileniz, mimar, mühendis dostlarınız ve belki de güvenebiliyorsanız mal sahibinin söylediklerinin toplamını değerlendirerek seçin derim.
Eylül 2013

Gurur Can Pınar bu yanıtı beğendi:

Sizce mimari ve statik projelerde mutlaka Allplan veya Revit mi kullanılmalıdır? Bu ikisinin özellikleri nelerdir? Bunlara alternatif yazılımlar hangileridir?

'Bir ekmeği bırakın fırıncı yapsın,yaksa bile fırıncı yapsın' gibi bir söz vardır. Statik projerinin yorumunu mühendislerimize bırakıyorum. Mimari açıdan ; Allplani okul döneminde çok kullandım. Fakültede bilgisayar dersimizde öğretilen program allplan idi. Güzel bir program ve bir projede gerekebilecek herşey komut olarak eklenmiş. Fakat en büyük sıkıntılarından birisi çok gerçekci bir görüntü sağlamıyor ve özellikle mimari bir sunumda çok tercih edilmiyor. Şöyle bir sıkıntı da var ki, allplani bilen ve kullanan kişi sayısı pek fazla sayılmaz , Şehir dışında ya da ülke dışında acil proje göndermeniz gereken durumlar çok oluyor ve karşıdaki kişi programı açamıyor. ben birçok yazılım denedim ve en sonunda çareyi herkesin kullandığı artık neredeyse ortak bir dil haline gelmiş olan autocad de, uygulama projelerini çizmekte buldum. Uygulama projelerini autocad de , 3d modellemelerini 3dmax te ,renderlarını da v-ray de alıp projeyi oluşturmak en sıkıntısız yolu. Daha da zamanın varsa v-rayden sonra photoshopta pds dosyalarında üzerinde iyileştirmeler yapılınca ve corelde de son noktasını koyunca proje; proje oluyor ozaman. Zaten çok güzel proje çizimlerine bakılınca hiç bir projenin yalnızca bir programda çizilmediğini anlıyoruz . Allplan de de görsellerde çizimden sonra cinema 4d de render alınca proje güzel oluyor.
Eylül 2013

Gurur Can PınarŞantiye konu başlığını takip etmeye başladı.

Eylül 2013

Gurur Can Pınar bir yanıt verdi.

Oturacağımız bir binanın, oturmaya elverişli olup olmadığını devletin hangi biriminden sorguluyoruz?

Zaten gerekli bilgiler düzgün bir şekilde verilmiş. Bunlara ek olarak "performans analizi" diye tabir edilen bir olay da var. Eğer yapının projesi eskiyse (2007'den öncesi ve özellikle 1999'dan öncesi), projesinin dışında imalat varsa, projesi hiç yoksa veya herşeye düzgün görünmesine rağmen kişi hala tedirgin ise performans analizi-güçlendirme yapan özel mühendislik (inşaat) firmalarından birisine gidilerek yapının tekrar analiz edilmesi talep edilebilir. Sonrasında bu firmalar binadan örnekler ve ölçüm alarak yerinde var olan yapının statik analizini tekrar yapar. Eğer gerekli ise ve talep edilirse güçlendirme projesi hazırlayarak yapıyı sağlamlaştırır.
Aralık 2012

Gurur Can Pınar bir yanıt verdi.

Autocad kullanırken karşılaştığınız problemler nelerdir?

Sürüm açısından değil de başka bir dosyadan copy/paste yaptığınızda yazılar üst üste biner. bunun sebebi aynı isimde blocklar olmasıdır. İlk önce explode ederek çözülebilir. Bunun dışında komutlarla kullanmak versiyon değişikliklerinden pek etkilenmemenizi sağlar.
Ekim 2012

Gurur Can Pınar bir yanıt verdi.

Çelik konstrüksiyonlu evlerin metrekare birim fiyatları ne kadardır? Çeşitleri nelerdir ve ülkemizdeki güvenilir firmalar hangileridir? Genel anlamda bu evlerin fayda ve mahsurları nelerdir?

M2 birim fiyatları için açıklanan fiyatlara bakmamak daha iyidir. Çünkü yapıdaki kat sayısından zemin özelliklerine kadar farklı bir şekilde tasarlanacağından m2 fiyatları değişiklik gösterir. Güvenilir derken zaten Türkiye'de çelik yapılar (konut olarak) pek tercih edilmez. Genelde betonarme daha fazla yaygındır. 70 katlı bir bina derseniz Türkiye'de daha öyle bir bina bilmediğim için yorum yapamam. 2-3 katlı bir bina isterseniz bir çok kaliteli firma var. Referanslarına bakarak bir ön fikir oluşabilir.

Ama asıl sorum neden çelik? Çelik binalar hızlı yapılır. Çok büyük açıklıklar rahatlıkla geçilebilir. Hafiftir, yapıya deprem kuvveti daha az gelir. Fakat aynı zamanda nitelikli işçisi azdır. Betonarmeye göre yapacak firma azdır, projelendirilmesi pahalıdır. Betona göre daha pahalıdır.

Eğer çelik konstrüksiyondan kastınız 2-3 katlı 1-2 haftada teslim edilen prefabrik evlerse yukarıda anlattıklarımla pek alakası yok. Mühendislik çok fazla gerektirmeyen işlerdir ve maliyeti de yüksek değil.

Ama yapılacak iş 7-8 katlı bir apartman ise ve Türkiye'de inşaat yapılacaksa betonarme tercihimdir.
Ekim 2012

Gurur Can Pınar bir yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

ArchiCAD ve 3dmax programlarını iyi anlamda kullanabilirsen hem okulda çok rahat edersin hem de aç kalmazsın. iç mimarlık çevre tasarımı vs. olarak düşünmeyin bunu. artık görsellik son derece önemli ve en küçük inşaatlara kadar iç dış render, mimari proje etüdü vs. artık ihtiyaç konumuna geldi. okul okumadan bile bu programları kullanarak iş yapan bir çok kişi var ki eğer bu konu hakkında üniversite okunduysa harika olur.

"iş bulamazsın" diyenlere çok aldırmayın. para kazanmayı sadece bir yere girerek maaşlı çalışma olarak düşünüyorsanız yanlış meslektesiniz. inşaat sektörü her an değişebilen, bir sürü yerden aynı anda para kazanabileceğiniz bir sektör. bir yerde çalışırken farklı bir yerden binanın dış render işini alablirsin. bunun için babanın zengin olmasına gerek yok. babanın çılgın gibi bir çevresi olmasına da gerek yok yazılanların aksine. inşaat firmalarına mesaj atsan arasan bile bir iş alma ihtimalin yüksek. internette ilan bile versen birileri iş yollar.

Ama "ben zora gelemem", "çok entelim ustalarla konuşamam", "iyi maaşlı bir iş ve düzgün çalışma saatleri isterim isterim yoksa çalışmam", "ben sanatçıyım yaptığım işi değiştirmem aynısını yaptırırım" diyorsanız bu mesleklere hatta inşaat sektörüne hiç bulaşmayın. çünkü o zaman evet iş bulamazsınız ve babanızın zengin olmamasına bağlarsınız.

Ekim 2012

Gurur Can Pınar bir yanıt verdi.

Autocad yazılımı günümüzde hangi sektörlerde kullanılmaktadır?

İçinde çizim olan her sektörde kullanılır.
Eylül 2012

Gurur Can Pınar bir yanıt verdi.

Kendi başına Autocad öğrenmek mümkün müdür? Ne şekilde yapılabilir?

Tabii ki öğrenilebilir fakat tek tıkla halledilebilecek şeyleri belki 15 dk. araman gereken zamanlar olur ama kabaca nasıl kullanıldığını, özellikle komutları ve kısayollarını (komutlar ile kullanmak çok daha profesyonelce ve hızlı olur) öğrenirsen ve elinde bir doküman olursa çok zorlanılacağını düşünmüyorum.Önemli püf noktalarından birisi de her komut yazıldığında Autocad'in altta sizi yönlendirmek için yazdığı yazıları okumaktır.
Eylül 2012

Gurur Can Pınar bir yanıt verdi.

Gökdelenler nasıl inşaa edilir?

İşleyiş normal yapılar gibidir ama çok daha kapsamlıdır. Hangi malzemeden yapılacağına karar verilir (Çelik, Betonarme). Mimari proje çizilir, buna uygun olarak statik proje çizilir. Gökdelenlerde statik projeler normal yapılardan farklı olarak rüzgar dahil olmak üzere bir çok farklı etken göz önüne alınarak tasarlanır.


En sonunda yapımına başlanır. Vinçler kurularak hangi malzeme kullanıldıysa gerekli yapım tekniği ile inşa edilir. Soruyu tam anlamadığım için böyle genel bilgiler verdim.

Daha Fazla