Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gökhan Soyulmaz, 

Kameraman

Kameraman Gökhan Soyulmaz inploid.com'da 2 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Eylül 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Neden mutlu olamadığınızı hiç düşündünüz mü?

Küçük şeylerden mutlu olmayı, olabilmeyi, küçük mutluluklarla günlük rutini bezemeyi öğrenmek lazım.

Büyük ulaşılamaz beklentiler yaratmamak lazım.

Tek başına mutluluk bağımlısı olmamak, hayatı tek başına mutluluk duygusuna da indirgememek lazım. Tatmin duygusu, özgürlük duygusu, sürekli yeni şeyler öğrenme hevesi, buna yönelik okumak, gezmek, keşfetmek, yeni dostluklarla sosyalleşmek gibi hayata anlam katan her duygu ve eylemi yaşamaya çalışmak yaşamı her kesitinde zenginleştirmek daha doğru gibi.

Bardağın dolu tarafını görebilmek lazım.

Şükretme hadisesini kavramak lazım.

Kaybettiğimiz zaman değeri anladığımız şeylerin farkına varmak, ve halihazırda buna sahip olmaktan mutlu olmayı anlamak lazım.

İyi ve akılcı sevgi saygı üzerine kurulu bir evlilik yapmak, yuva kurmak, çocuk sahibi olmak, makul bir yaşamı taban yaparak onun üzerinde değişiklikler denemek lazım, bu ihtimaller dünyasına göre mutlu bir hayat potansiyeli taşımakta.

İç dünyasında insanın tutarlı olması lazım.

İnsanın dostlarının olması ve yalnız kalmaması lazım.

Acıyı mutluluğu paylaşmak lazım...
Eylül 2016

Gökhan Soyulmaz bir yanıt verdi.

Rakı buzlu mu buzsuz mu içilmelidir? En iyi rakı mezeleri hangileridir?

Seyreltme oranı, yanında yenecek mezeler, sıcaklığı, aslında hepsi zevk meselesidir. Ancak teknik bir hata vardır ki o da rakıyı dondurmak ya da sudan önce buz atmak. Bu rakının tadını bozar. Bira donup tekrar eriyince aynı kalır ama rakı maalesef öyle değildir. Kristalize olmamasına dikkat edilmelidir.
Eylül 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Rakı buzlu mu buzsuz mu içilmelidir? En iyi rakı mezeleri hangileridir?

Rakı sek olursa içine buz atılmaz buz havuzları ile duşardan soğutulmalı. Sek içilmezse önce rakı sonra su sonra buz atılır
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Fotoğrafçılığı bir ustadan mı öğrenmek daha iyidir yoksa kendin öğrenip kendi tarzını yaratmak mı?

Fotoğrafçılıkta öğrenilmesi gereken en önemli şeyler, makine kullanımı ve ışık bilgisidir. Bunları uzmanlardan öğrenebiliriz. Ancak benim tecrübelerim pratik yapmadan bu işin öğrenilemeyeceği. Ayrıca bu konuda yetkinlik ise amaç, bir uzman yerine bir çok sanatçının fotoğraflarına bakmak, izlemek, kendini keşfetmek ve uygulamak en iyi yol olacaktır... .
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bir yanıt verdi.

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

5 km yürüdükten sonra, son 100m yi geri geri yürüyünce bacaklarımın daha fazla çalıştığını ve müthiş terlediğimi hissediyorum. Olay bence rutinden çıkmada. İşe gidip gelirken farklı bir yol ya da araç kullanmak bile beyin için bir egzersizdir. Hayatta amacımız ertesi günü aynı şekilde yaşamamak olmalı. Her gün yeni bir tuğla koyalım ama onu bile bir sağdan bir soldan bir ordan bir burdan yapmaya gayret edelim.
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

-Hayal gücünüzü kullanarak zihninizde imajlar oluşturmak
-Sıra dışı düşünme becereleri geliştirmek (Bibiri ile ilgisi olmayan iki nesne arasında bağ kurmaya çalışma gibi örneğin kürdan ve elektrik direği gibi.)
-Beynin her iki lobunu da kullanmayı gerektiren etkinlikler yapmak (abaküsle hesap, 3 topu havada çevirme, kullanmadığınız elinizi kullanma, müzik aleti çalma vb.)
-Nefes teknikleri kullanmak (diyafram, holistik vb.)
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

Sol el ile yazı yazmayı deneyebilirsiniz ya da solaksanız bunun tam tersi, sağ el ile...
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

Egzersizlerle vücudumuzu güçlendirdiğimiz, şekillendirdiğimiz gibi beynimizi de güçlendirmek mümkün. İnsan beyninde yüz milyar beyin hücresi olduğu söyleniyor. Bu yüz milyar hücrenin sinapslarla birbirine bağlı ve bu sinapsların fazlalığı ile beynin gücünün doğru orantılı olduğu düşünülüyor. Sinaps dedikleri hücreler arası bağlantı yolları. Ve bu bağlantı yolları zihnin çalışması ve zorlanması ile artmakta.

Sosyal uğraşlar, yeteneğimiz varsa müzik aleti çalmayı öğrenmek, okumak, yazmak, herhangi bir dil öğrenmeye çalışmak, hayvan beslemek ve onu eğitmek, bilmediğimiz bir dansı öğrenmek pek farkında olmadan yaptığımız zihin aktiviteleridir.

Bunların yanında satranç gibi oyunlar, sudoku, bilmece, bulmaca gibi uğraşlar zihin jimnastiği için bilinen en etkili yöntemlerdir.
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

Beyni en çok yoran durum monotonluktur. Çünkü sürekli aynı şeylerle
uğraşıldığında, beyinde hep aynı hücreler çalışır. Bu hücre grubu bir süre sonra da yorulur. Bu yüzden kişinin hayatı ne kadar renkliyse, ne kadar farklı uğraş ve hobileri varsa beyni de o kadar dinlenmiş halde olur.
Çalışıp yorulan hücreler ise başka bir hobi ile ilgilenince dinlenmiş
olur.
Rutinden kurtulmak için eski bir arkadaşı aramak, tiyatroya, sinemaya gitmek, dergi veya kitap okumak, güzel bir yerde yürümek rutini ve monotonluğu bozabilir.


Eğer bir kişinin durağan bir yaşam biçimi varsa, aslında bu kişinin bir beyne ihtiyacı çok azdır. Çünkü burada bedenin aldığı bir risk yoktur. Beynin vücuttaki öncelikli amacı bedenin sağ kalmasını sağlamaktır. Çevresel bir uyarının az olduğu veya riskin sıfır olduğu ortamlarda beyin bundan olumsuz etkilenir. Bu yüzden monoton yaşayan, evden çıkmayan veya hep aynı işlerle uğraşan kişilerin beyin giderek geriler. Her gün gidilen yolu değiştirmek, farklı sokaklardan geçmek ve böylece beyni şaşırtmak da zihin için çok yararlı bir egzersizdir. Bu beyni monotonluktan ve kalıplardan kurtarır, yeni bir şeyler fark etmesini sağlar.

Bu yazının orjinal hali:
  1. dengeliyasam.net/dengeli-yasam/beyniniz-degisirse-hayatiniz-degisir-1
  2. dengeliyasam.net/dengeli-yasam/beyniniz-degisirse-hayatiniz-degisir-2
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Çipura ve levreğin deniz ya da havuz olanı nasıl ayırt edilir?

Yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıkların avcılık yoluyla elde edilenlerden görünüş olarak bariz bir farkı yok. Kuyruklarda meydana gelen deformasyonun asıl sebebi, kafeslerin içinde az yemlemeye bağlı olarak balıkların birbirlerine saldırması ve birbirlerinin kuyruklarını kemirmeleri olabilir.

Ayrıca, yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünlerinde besleme, insan faktörü ile imal edilmiş yemleme operasyonlarını da kapsadığı için yemlerin içeriği ve kalitesi de önem kazanıyor. Kullanılan yemlerin kalitesi iyi değilse ve yemlerin içeriğinde balığın talep ettiği besinler yönünden yetersizse etin lezzetsiz olması normaldir fakat yem teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak yemleme konusunda belirli bir kalite standardı oluşturulmaya çalışılıyor.

denizdenbabamciksa.com'a da bekleriz.
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz yeni bir  soru  sordu.

Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bir yanıt verdi.

Yapımı kolay ve lezzetli mezeler hangileridir?

Kuru börülceleri haşlayın, üzerine ince kıyılmış taze soğan, maydanoz, nar taneleri ve küp küp doğranmış kornişon turşuları ekleyin. Zeytinyağı, limon ve tuzla karıştırın... Parmaklarınıza dikkat edin, afiyet olsun. . .
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Yapımı kolay ve lezzetli mezeler hangileridir?

Havucu orta irilikte rendeleyip yağda iyice eriyene kadar kavurun. Sonra da onu soğumaya bırakın. Sarımsaklı yoğurt hazırlayın. Havuçlar iyice soğuduktan sonra birbirine ekleyin. Tuz koymayı unutmayın. Ayrıca içine arzuya göre biraz mayonez, üzerine pul biber maydanoz veya dereotu da ekleyebilirsiniz.
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bir yanıt verdi.

Fotoğrafçılığı bir ustadan mı öğrenmek daha iyidir yoksa kendin öğrenip kendi tarzını yaratmak mı?

Her şeyden önce elimizdeki makinenin sınırlarını ve yeteneklerini bilmek önemli. Işığa hükmetme, istediklerimizi sonuca yansıtabilme becerisi kazandıktan sonra ise, bol bol iyi ve ödüllü fotoğrafların olduğu katalogları incelemek, sanatsal filmler izlemek göz terbiyesi için çok önemlidir. Çocukluktan beri gün batımı, çiçek-böcek fotoğraflarının güzel olduğunu duyarak yetişen herkes, eline makineyi alır almaz gün batımı fotoğrafı çekmeye başlar. Halbuki bu ancak takvim fotoğrafçılığı olur. Bir daha aynı karede bir araya gelemeyecek nesnelerin oluşturduğu estetik bir anı yakalamak çok daha değerlidir. İşte o anı koklayabilmek ancak iyi fotoğraflara bol bol bakarak gelişebilen bir özelliktir. Üçgen oluşturan nesneler, altın oran, perspektif... Gibi matematiksel ve geometrik yerleştirmeler, zamanla düşünmeden adeta içgüdüsel olarak yerini bulacaktır.
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bir yanıt verdi.

Teknolojide henüz hayata geçmemiş ama şu da olsaydı dediğiniz şeyler nelerdir (gereksinimleriyle birlikte cevaplarsanız sevinirim)?

Statik elektrik gibi bir güçle, kapalı mekanlara toz girişini engelleyen bir sistem olmalı evlerde. Mesela kapı ve pencerelerin üstüne takılacak ve belli bir kütlenin altındaki her zerreciği kendine çekip toplayacak... Vileda, paspas yapmaya son...;)
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bir yanıta alt yorum yaptı

Yazıyı beğenerek okudum. Yalnız ufak bir düzeltmeye ihtiyaç var sanırım. Odak uzaklığı, objektifle konu arasındaki mesafe demek değildir. Ona netlik mesafesi ya da konuya uzaklık diyebiliriz. Odak uzaklığı, objektife giren ışığın toplanma merkezinin (F) görüntünün oluştuğu düzleme olan uzaklığına denir.
Alan Derinliği Nedir?
Fotoğrafta net olarak görülen alana, “alan derinliği” denir. Net görülen alan fazla ise alan derinliği çoktur, net görseli az ise alan derinliği sığ diye tabir edilebilir.

312

Örnekte de görüldüğü gibi çekilmek istenen konuyu arkasında bulunan görüntüden ayırmak istediğimizde sığ alan derinliğini (arka alan flu olur), arkasındaki konuları da netlemek istediğimizde de alan derinliğini çoğaltabiliriz. Örneğin; bir portre fotoğrafında net alan derinliğinin azalması yani kişinin arkasında bulunan nesnelerin belirsiz görünmesi, kişiyi daha ön plana çıkarır. Ancak insan-mekan ilişkisinin kurulması gerekli ise kişinin
bulunduğu mekanın da anlaşılır olması için arka planın da net olması gerekebilir.


Alan Derinliğinin Bağlı Olduğu Faktörler Nelerdir?

Alan derinliğinin artması ya da azalması (net alan derinliği) üç faktöre bağlıdır; Diyafram açıklığı, Objektif odak uzaklığı ve Objektif ile konu arasındaki uzaklık.

Diyafram Açıklığı

Açık diyafram değerlerinde net alan derinliği azalır. Açık diyafram, arka planın daha netsiz (flu) olmasına yol açar. Kısık diyaframda ise tersine net alan derinliği artar. Diyafram, lensten geçen ışığın miktarını ya da şiddetini ayarlamak için lensin içine yerleştirilmiş olan
düzeneğe denir. Yani diyafram, görüntü düzlemine odaklanmak üzere gelen ışık demetinin konik açısını belirler. Tıpkı gözbebeklerimiz gibidir. Çok ışıklı ortamda kısılır. Karanlıkta ise büyür.


312

İngilizce ‘Aperture’ (Diyafram) ayarı makinenin A veya AV modunda yapılır ve değerleri de
F ile gösterilir. Diyafram değerleri şöyledir;

312

1 / 1,8 / 2 / 2,8 / 3 / 3,5 / 4 / 4,5 / 5,6 / 8 / 11 / 13 / 14 / 16 / 18 / 20 / 22

(Açık Diyafram)
ß--------------------------------------------------------à (Kısık
Diyafram)


312

Objektif Odak Uzaklığı

Objektif ile konu (nesne) arasındaki mesafe anlamına gelir. Dar açılı objektiflerde optik kuralları gereği netlediğimiz alanın arkasında ve önünde bulunan nesnelerin netliği azalır ve alan derinliği azalmış olur. Geniş açılı objektiflerde ise netlediğimiz alan dışındaki yerler
de net olur ve net alan derinliği artar. Odak uzaklığına göre objektifler üçe ayrılır;

312

a) Kısa odaklı objektifler: Geniş açılı objektiflerdir, genellikle 65 derece ve daha fazlasını görürler. Odak noktasına düşürdükleri saha alanı geniştir, hedef odağa küçük olarak düşer.

b) Orta odaklı objektifler: Orta açalı objektiflerdir. Görüş açıları 65-40 derece arası olanlardır. Bu objektiflerde odağa düşen saha büyüklüğü ve hedef büyüklüğü normal
boydadır. Portrelerde sıklıkla tercih edilirler.

c) Uzun odaklı objektifler:
Teleobjektifler olarak adlandırılır. Görüş açıları 40 dereceden daha azdır. Bu objektiflerde odak noktasına düşen saha küçük, hedef olarak nispeten büyüktür. Uzak konular için tercih edilirler.


312

Objektif, fotoğraflanacak yerin odak noktasında film emülsiyonuna veya sensöre, hayalinin düşmesini sağlayan, mercek veya mercekler topluluğudur. Odak uzaklığı arttıkça net alan derinliği azalır. Ne kadar fazla odak uzaklığına sahip lens kullanılırsa o kadar az alan derinliğine sahip olunur.

Objektif ile Konu(Nesne) Arasındaki Uzaklık

Netlenen objenin makinaya olan uzaklığına veya yakınlığına göre de net alan derinliği değişir. Objeye yaklaşmak net alan derinliğini azaltır.

312

Aynı resmin netlenen oblejeden uzaklaşıldığı zaman net alan derinliğinin arttığını görürüz.

312
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Tripodlu ve tripodsuz fotoğraf arasındaki farklar nelerdir?

Tripod gerektiren çekim vardır gerektirmeyen çekim vardır. Geniş açıda 1/2000 süresinde çektiğin fotoğraflar arasında fark oluşmayacaktır. Uzak odaklı lenslerde küçük kımıldamalarda dahi fotoğrafda büyük kaymalara sebebiyet verdiğinden (ayrıca titretmeden sabit tutmak da zorlaşacaktır) tripod kullanımı tavsiye edilmekdedir. Stüdyo çekimlerinde flaş senkronizasyon hızlarının el verdiğinden daha yukarı çıkılamadığı için tripod genellikle kullanılır. Kısa bir bilgi olarak da 100mm odak uzaklığında çekim yapıyorsanız çekim hızını 1/100 ün altına indirmemekde fayda var.
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bu yanıtı beğendi:

Tripodlu ve tripodsuz fotoğraf arasındaki farklar nelerdir?

Elbette ki tiripodla çok daha net fotoğraflar çekebilirsiniz. Neticede eliniz titremeden sabit bir yerden fotoğraf çekmiş olacaksınız. Örneğin denizi, şelaleyi tül gibi yapmak istiyorsak yani uzun pozlama istiyorsak mecbur tripodla çekmek zorundayız çünkü elimizi o kadar sabit tutmamız imkansız. Gece uzun pozlamalarda, düşük enstanteneli çekimlerde, makro fotoğraf çekerken, video çekimlerinde, panorama çekimlerinde, time lapse gibi çekimlerde muhakkak kullanmak gereklidir. Tripodsuz gündüz dışarda fotoğraf zaten çekiyoruz sıkıntı olmuyor ancak gece fotoğraf çekmek istersek diyaframı açarak ve isoyu arttırarak fotoğraf çekebilirsiniz. Bu da makinenin kalitesine ve isoyu ne kadar arttırdığınıza bağlı olarak fotoğrafınızda kumlanma(noise) yapacaktır. Photoshop vs. programlarda noise temizleseniz bile netliği azalacaktır.
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz bir yanıt verdi.

Shutter (enstantane) ne işe yarar?

Shutter, enstantane, obtüratör, örtücü... Hepsi farklı dillerde ve zamanlarda kullanıma göre aynı anlama gelir. Duyarkatın (sensör ya da film) ışığa maruz kalma yani pozlanma süresini belirler. Şöyle düşünün: bir havuzu dolduran çeşmenin açık kalma süresi enstantane (shutter), çeşmenin ağız genişliği ise diyaframdır. Çeşme ne kadar açık kalırsa o kadar çok su dolar. Enstantane rakamı düştükçe, 1/x olarak düşündüğümüzde hızı yavaşlar ve pozlamamız artar. Fakat çok düşük enstantane değerleri hem makinenin hem de çekilen objenin hareketsiz olmasını zorunlu kılar. Çünkü yavaş bir perde, hareketi de algılayacağı için fotoğraf bulanık çıkacaktır. Makine ve ortamdaki bazı nesneler sabitse, sadece hareketli olanlar filmi çizecektir. (Yollarda farların uzun bir çizgi halinde göründüğü fotoğraflar gibi) Enstantanenin fazla hızlı olduğu durumlarda da bir helikopterin pallerinin sabit görünmesi ya da sıçrayan su taneciklerinin havada asılı durması gibi sonuçlar verebilir. Tercihimiz neyse ona göre seçim yaparız.
Daha Fazla